• Посилання скопійовано

Внесок до СК в інвалюті: як оформити?

Підприємство отримало внесок до СК від іноземного засновника в інвалюті. Перед отриманням внеску було оформлено протокол про збільшення СК, в якому зафіксовано суму в інвалюті та гривневому еквіваленті. Згідно з ст. 18 Закону про ТОВ, зміни до статутних документів не вносились. Як правильно оформити дане внесення і які бухгалтерські проведення слід здійснити?

Правові особливості

Відповідно до ст. 18 Закону про ТОВ, збільшення розміру СК здійснюється у два етапи:

  1. спершу загальні збори (власник) приймають рішення про залучення додаткових вкладів, де визначають загальну суму збільшення розміру СК, розмір частки кожного учасника та його процентну складову, а також строк для внесення додаткових вкладів (ч. 3, 5 ст. 18 Закону);
  2. надалі протягом одного місяця після спливу строку для внесення додаткових вкладів, загальні збори (власник) примають рішення про затвердження результатів внесення додаткових вкладів, остаточний розподіл часток учасників та загальну суму СК в результаті збільшення (ч. 9 ст. 18 Закону).

Обидва рішення оформляються протоколом.

Останнє рішення про збільшення розміру СК прямо вказує на факт внесення додаткових вкладів учасниками, суму таких додаткових вкладів та розмір часток учасників у складів збільшеного розміру СК.

На підставі цього останнього рішення здійснюється держреєстрація змін до статуту, якщо розмір СК зафіксовано у статуті.

 

Бухгалтерський облік

Для обліку ще не зареєстрованого статутного капіталу Інструкцією №291 передбачено субрахунок 404 «Внески до незареєстрованого статутного капіталу».

Таким чином, на дату першого рішення про залучення додаткових вкладів, на підставі протоколу роблять проведення: Дт 46 Кт 404.

Поряд з цим, оскільки розрахунки будуть в іноземній валюті, для обліку таких операцій застосовують норми П(С)БО 21.

Тобто, заборгованість з внесення коштів засновником на рахунку 46 відображається не тільки в гривнях, а й в іноземній валюті, за курсом НБУ на дату прийняття рішення про збільшення СК (див. п. 5 П(С)БО 21).

Оскільки заборгованість на рахунку 46 є монетарною (здійснюватиметься коштами), на кожну дату балансу і на дату здійснення операції (отримання коштів від іноземного засновника), вона перераховується за курсом НБУ на ці дати.

Внаслідок перерахунку виникають курсові різниці, які відображаються на субрахунках 945 та/чи 714:

  • Дт 46 Кт 714 (при збільшенні курсу);
  • Дт 945 Кт 46 (при зменшенні курсу).

Отримання коштів від іноземного засновника відображається проведенням: Дт 312 Кт 46. На цю дату, повторимося, відображається також курсова різниця, якщо вона є, наведеними вище проведеннями.

Нарешті, на дату держреєстрації змін до СК роблять проведення: Дт 404 Кт 401.

 ***

Читайте також:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Облік безоплатно отриманого акційного товару
    Підприємство в рамках акції отримало від постачальника товар з нульовою вартістю для подальшого продажу. Як коректно оприбуткувати такий безоплатно отриманий товар у бухгалтерському обліку? Як відобразити в бухобліку його подальшу реалізацію?
    03.07.202517
  • Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    На територію України були ввезені інструменти від постачальника-нерезидента в режимі тимчасового ввезення на 3 місяці та сплачено 12% при розмитненні. На сьогодні переведено інструменти з режиму тимчасового ввезення в режим імпорту. При імпорті сплатили суму ПДВ за вирахуванням %, які було сплачено в режимі тимчасового ввезення та проценти за користування податковою пільгою (код митних платежів 057 ). Як відобразити нарахування відсотків за користування податковою пільгою в бухобліку?
    01.07.202530
  • Імпорт за договором комісії: які витрати включати до собівартості?
    Товари імпортуються за договором комісії. В звіті комісіонера зазначено такі витрати до початку імпорту: висновок експертизи, дозвіл на імпорт, комісія банку, витрати на доставку документів за кордон. В момент імпорту: дозвіл на імпорт, висновок експертизи , послуги транспортування, пломбування і комісія банку, окрім того - комісійна винагорода комісіонеру. Чи всі ці витрати можна віднести на собівартість товару як додаткові витрати?
    30.06.2025233
  • Як орендарю списати ОЗ, знищені внаслідок влучання шахеда?
    ТОВ орендує офісне приміщення. У приміщення влучив шахед. Унаслідок цього зруйновано стіни, перекриття між поверхами, вибито вікна та пошкоджено двері. ТОВ-орендар втратило власну комп’ютерну техніку, меблі та обладнання. Як списати знищені основні засоби?
    30.06.2025753
  • Які суми коштів з держбюджету відображати в рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва?
    У рядку 3.1 Розрахунку частки сільгосптоваровиробництва слід зазначати суми одержаних з держбюджету коштів фінансової підтримки. Які саме суми слід там відображати, бо в податковій службі отримали відповідь, що зараз цей рядок взагалі не заповнюється?
    30.06.202545