Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Облік використання сонячної електростанції для власних потреб

Який облік та оподаткування використання сонячної електроенергії від власної сонячної електростанції для потреб виробництва?

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена (п. 5 П(с)БО 15).

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені (п. 6 П(с)БО 16).

З метою застосування терміна "постачання товарів" електрична та теплова енергія, газ, пар, вода, повітря, охолоджене чи кондиційоване, вважаються товаром (п. 14.1.191 ПКУ).

Виходячи з визначення понять доходу та витрат, можна зробити висновок, що дохід підприємства від оприбуткування виробленої електричної енергії дорівнює витратам від використання такої енергії для потреб виробництва. Тобто, фактично маємо ситуацію, що фінансовий результат від отримання та подальшого використання електричної енергії дорівнює нулю, оскільки доходи та витрати рівні.

При цьому, при експлуатації власної сонячної електростанції підприємство несе певний ряд витрат, зокрема на амортизацію самої електростанції, підтримання в робочому стані, а також оплату праці відповідного персоналу. Всі ці витрати протягом місяця доцільно відносити безпосередньо складу виробничих витрат (субрахунок 23) з подальшим віднесенням на собівартість виготовленої продукції (за умови, вироблена електроенергія іде лише на виробництво).

Нагадаємо, що сонячна електростанція відноситься до групи 1.3 «Будівлі, споруди та передавальні пристрої» (рахунок 103 «Будівлі та споруди»), а от ту електростанцію, яка не розміщується окремо, а знаходиться на даху доцільно відображати на рахунку 104 «Машини та обладнання». У податковому обліку такі електростанції відносяться відповідно до групи 3 ОЗ (з мінімальним терміном експлуатації 15 років) та до групи 4 ОЗ (з мінімальним терміном експлуатації 5 років).

Отже, вважаємо, що в бухгалтерському обліку підприємство відображає у складі витрат на виробництво всі витрати, що понесені в зв'язку із експлуатацією сонячної електростанції, без відображення витрат та доходів від одержання та подальшого використання такої електроенергії оскільки дохід від оприбуткування та витрати від використання такої електроенергії будуть завжди рівними.

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(с)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

ПКУ не передбачено коригувань фінрезультату в зв'язку із використанням самостійно виготовленої сонячної енергії для потреб власного виробництва. Тому такі операції впливають на об'єкт оподаткування лише за вищенаведеними правилами бухгалтерського обліку.

 

ПДВ

Згідно з пп. «а» та «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

В зазначеному випадку підприємство електроенергію не постачає, а використовує для власних потреб. Тому операції з виготовлення, а також подальшого використання для власних потреб сонячної енергії не є об'єктом оподаткування ПДВ і не призводить до податкових наслідків з цього податку.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите подписку, перейдя по ссылке;  стоимость минимального пакета «Мой ассистент» составляет только 58 грн в месяц.

Спасибо за понимание.

Автор:
Станислав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
НДС , Налог на прибыль , Учет

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме