• Посилання скопійовано

Відшкодування за претензією покупця: облік та оподаткування

Покупець виставив постачальнику товару претензію за неякісний товар у розмірі 100 тис. грн, які враховуються до рахунку оплати за поставлений, але не оплачений товар за іншими рахунками, та 20 тис. грн - шляхом постачання іншого товару. Як обліковувати таку операцію та які її податкові наслідки?

Згідно з п. 3 ст. 222 ГКУ, у претензії зазначаються:

  • повне найменування і поштові реквізити заявника претензії та особи (осіб), якій претензія пред'являється;
  • дата пред'явлення і номер претензії;
  • обставини, на підставі яких пред'явлено претензію;
  • докази, що підтверджують ці обставини;
  • вимоги заявника з посиланням на нормативні акти;
  • сума претензії та її розрахунок, якщо претензія підлягає грошовій оцінці;
  • платіжні реквізити заявника претензії;
  • перелік документів, що додаються до претензії.

Як зазначено у п. 5 та 6 П(С)БО 16, витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов'язань.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов'язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

При цьому, згідно з умовами запитання, ані повернення товарів, ані повернення грошових коштів покупцю не відбувається. Тому вважаємо, що у разі, якщо підприємство погоджується з претензією покупця, воно визнає витрати у розмірі представленої претензії – 120 тис. грн. З цієї суми частина (100 тис. грн) йде до рахунку погашення заборгованості покупця за іншими вже відвантаженими замовленнями (тобто здійснюється взаємозалік заборгованості постачальника за претензією і покупця за товар), а інша погашається шляхом постачання товару.

Крім того, п. 5 П(С)БО 15 передбачено, що дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена.

Тому фактично, товари за претензією передаються покупцю не безоплатно, а в рахунок погашенням заборгованості за претензією. Відповідно при передачі такого товару підприємство визнає дохід у сумі покритого зобов’язання продавця (20 тис. грн) та одночасно витрати у розмірі собівартості такого товару (як зазначено у запитанні, також 20 тис. грн).

Загалом, фінрезультат такого відвантаження товару буде нульовим (оскільки дохід відповідає витратам), безпосередньому сума визнаної претензії включається до складу витрат підприємства у повному обсязі.

Отже, бухгалтерський облік такої операції виглядати так:

Операція

Дт

Кт

Сума, грн.

Постачальником визнано претензію покупця

949

685

120 000

Проведено взаємозалік заборгованості за претензією і по відвантаженому товару

685

361

100 000

Відвантажено покупцю товар за претензією

та нараховано ПЗ з ПДВ

685

702

702

641

20 000

3333,33*

Списано собівартість відвантаженого за претензією товару

902

28

20 000

 

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МФСЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Фінансовий результат до оподаткування збільшується на претензії суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками ПДФО), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відсотків відповідно до пп. 44 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ.

Таким чином, якщо підприємство не застосовує податкові різниці або ж відшкодування за претензією здійснюється іншому платнику податку на прибуток, то така операція впливає на фінрезультат до оподаткування лише за вищенаведеними правилами обліку.

Якщо ж відшкодування здійснюється, наприклад, платнику ЄП або неприбутківцю і підприємство застосовує податкові різниці, то йому необхідно збільшити фінрезультат до оподаткування на суму понесених за претензією витрат.

 

ПДВ

Пунктом 192.1 ПКУ передбачено, що суми ПЗ та ПК постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі РК до ПН у разі, якщо після постачання товарів або послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів чи послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів чи послуг.

У даному випадку перегляду ціни не відбувається, а у постачальника за претензією покупцю виникають зобов’язання, частина яких шляхом взаємозаліку враховуються як оплата поставленого товару (100 000 грн), а частина підлягає погашенню шляхом передачі певного товару (на 20 000 грн).

Тому вважаємо, що немає підстав для коригування ПЗ з ПДВ постачальника за операцією з постачання товару, внаслідок якого у покупця виникла претензія.

Згідно з пп. «а» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду (п. 14.1.191 ПКУ).

Разом з цим, відповідно до п. 188.1 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів.

При цьому база оподаткування операцій з постачання товарів не може бути нижче ціни придбання таких товарів.

Договірною ціною в даному випадку буде сума заборгованості постачальника за претензією, яка покривається поставленими товарами і яка дорівнює вартості їх придбання. Тому ПЗ з ПДВ в даному випадку при передачі товарів покупцю нараховуються на загальник підставах виходячи з їх вартості – 20 тис. грн.

Що ж до нарахування ПЗ з ПДВ за п. 198.5 ПКУ, то вважаємо, що в даному випадку їх нараховувати не потрібно, оскільки господарська діяльність - діяльність особи, що пов'язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами (п. 14.1.36 ПКУ).

Своєю чергою, сума ПДВ у складі вартості придбаних товарів, що підлягають передачі включаються підприємство до складу ПК на підставі зареєстрованої продавцем податкової накладної.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410