Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Безоплатно отримані послуги в бухгалтерському та податковому обліках

Підприємство (платник податку на прибуток і ПДВ) отримало за актом надання послуг безоплатні інформаційно-консультаційні послуги від неприбуткової організації - неплатника ПДВ. Як їх відображати в бухгалтерському та податковому обліках?

Бухоблік

Це питання дискусійне і не має однозначного вирішення. Ми міркували про нього тут.

Наведемо основні моменти:

Дохід визнається у разі можливості достовірно його оцінити (в грошах) при збільшенні власного капіталу, якщо (див. п. 5 П(С)БО 15):

  1. збільшується актив або
  2. зменшується зобов'язання.

Як зазначено в п. 3 НП(С)БО 1активи — ресурси, контрольовані підприємством у результаті минулих подій, використання яких, як очікується, призведе до отримання економічних вигід у майбутньому. А зобов'язання — заборгованість підприємства, яка виникла внаслідок минулих подій і погашення якої в майбутньому, як очікується, призведе до зменшення ресурсів підприємства, що втілюють у собі економічні вигоди.

Причому особливість послуги в тому, що вона споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності (див. ч. 1 ст. 901 ЦКУ). Тобто, отримана послуга не є сама по собі активом. Таким чином, при отримання послуги актив не збільшується. Та й зобов’язання не зменшується. Тому що операція безоплатного отримання взагалі не впливає на зобов’язання.

З цього випливає, що операція безоплатного отримання послуг в бухгалтерському обліку не відображається.

Але тут може бути й інша точка зору. Отримана послуга збільшуватиме цінність і вартість продукції, яку продає підприємство. Тому можна сказати, що вона збільшує вартість активу. Тобто, сама по собі послуга не актив, але вона збільшує вартість іншого(их) актитиву(вів). В такому разі її варто відобразити проведенням: Дт 23, 91, 92, 93, 94 Кт 718.

Щоправда, в підсумку такі записи дадуть нульовий фінансовий результат.

 

Якщо відображати, то за якою вартістю?

В п. 21 П(С)БО 15 пишуть про відображення доходу за справедливою вартістю отриманих активів. Фактично це ринкова вартість послуг.

 

То повинно чи ні підприємство відображати витрати і дохід за безоплатно отриманими послугами?

Як ми вже сказали, це питання не має однозначного вирішення. А тому кожне підприємство має самостійно визначитися, яка з двох позицій для нього є обгрунтованішою.

 

Податок на прибуток

Як ми з’ясували вище, якщо підприємство відобразить в бухгалтерському обліку безоплатне отримання послуг, це не вплине на фінансовий результат до оподаткування. Те саме стосується варіанту з невідображенням в бухобліку отриманих послуг.

Отже, який би варіант підприємство не обрало, на фінрезультат до оподаткування це не вплине. Окрім ситуації, коли безоплатно отримані послуги збільшать собівартість продукції, яка не буде проданою в звітному періоді, в якому послуги отримані. В цьому останньому випадку фінрезультат до оподаткування в періоді отримання послуг буде збільшено на вартість отриманих послуг. А в періоді продажу продукції зменшено на вартість цих послуг.

Податкових різниць для цієї ситуації немає.

 

ПДВ

Операція безоплатного отримання не відноситься до операцій постачання послуг. А тому підприємство, яке отримує такі послуги, ПДВ не нараховує. Щоправда, це не поширюється на безоплатне отримання послуг від нерезидента. Але ці останні ми тут не розглядаємо.

Доступ к полному тексту материала возможен только для зарегистрированных пользователей. Если Вы уже зарегистрированы на нашем сайте - пожалуйста, авторизуйтесь.

Если пока нет - зарегистрируйтесь прямо сейчас: это просто, не требует Ваших персональных данных и займет не более одной минуты.

Что еще дает регистрация?

Автор:
Александр Золотухин
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
НДС , Налог на прибыль , Учет , Услуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме