• Посилання скопійовано

Відшкодування вартості речей, загублених на підприємстві: що в обліку?

Пацієнтка забула кільце (прикрасу) на прийомі у лікаря медцентру (платник ЄП, 5%), яке так і не знайшли. Керівництво повертатиме вартість кільця з розрахункового рахунку на рахунок пацієнтки. На підставі яких документів бухгалтер має відобразити цю операцію?

Відповідно до ч. 1 ст. 936 ЦКУ, за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Прийняття речі на зберігання може підтверджуватися видачею поклажодавцеві номерного жетона, іншого знака, що посвідчує прийняття речі на зберігання, якщо це встановлено законом, іншими актами цивільного законодавства або є звичним для цього виду зберігання (ч. 3 ст. 937 ЦКУ).

Зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі (ч. 1 ст. 942 ЦКУ).

За втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах (ч. 1 ст. 950 ЦКУ).

Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості (ч. 1 ст. 951 ЦКУ).

У статтях 967 – 978 ЦКУ розглянуті спеціальні види зберігання - у:

  • ломбарді;
  • банку;
  • камерах схову;
  • гардеробі;
  • готелі тощо.

З наведеного випливає, що медцентр (юридична особа) відповідає за майно пацієнтів, якщо таке майно передавалося йому на зберігання за договором зберігання, що підтверджується відповідним документом (жетоном тощо). Якщо ж передачі на зберігання майна не було, медцентр не зобов’язаний відшкодовувати шкоду за втрату цього майна. Тим паче, що немає можливості навіть встановити, чи існувало це майно в реальності.

Якщо медцентр вирішить відшкодувати вартість втраченого пацієнтом майна (прикраси) – то тільки за власним бажанням.

Варто врахувати, що вартість такого відшкодування буде доходом фізособи, а тому оподатковується ПДФО і військовим збором (див. пп. 164.2.14 ПКУ). Причому податки утримуються із суми доходу за його рахунок (див. пп. 168.1.1 ПКУ). Тобто, із суми нарахованої до відшкодування шкоди потрібно утримати податки і на руки фізособи виплатити за мінусом податків.

Оскільки медцентр відшкодовуватиме шкоду за власною ініціативою, то і розмір такого відшкодування визначатиметься медцентром за погодженням з потерпілою. Наприклад, потерпіла може написати заяву на ім’я керівника медцентру із вимогою відшкодувати вартість втраченого в такій-то сумі. Причому така заява може бути навіть без якихось підтвердних документів на користь саме такої суми. Якщо керівник погодиться з зазначеною там сумою, він на заяві може поставити візу, приміром: «Бух. Оплатити згідно заяви. [Посада, Підпис. Дата]».

Така заява передається до бухгалтерії для оплати. Але оскільки із суми шкоди потрібно утримати податки, а в заяві про це не сказано, бухгалтер може написати на ім’я керівника доповідну записку, в якій пояснити про необхідність утримання податків. Керівник приймає рішення і ставить відповідну візу на записці. Наприклад, може бути прийнято рішення утримати податки з суми шкоди, наведеної в заяві. Тоді на руки потерпіла отримає меншу суму, аніж зазначено в заяві, на суму утриманих податків. Іншим рішенням може бути утримання податків таким чином, щоб на руки потерпілій була сума, зазначена в заяві. Тобто, об’єкт оподаткування має бути більшим на суму податків.

Важливо! Бухгалтер самостійно не може визначати розмір шкоди! У даній конкретній ситуації це питання вирішується виключно за погодженням між керівником і потерпілою.

Таким чином, утримання податків і оплату шкоди на рахунок потерпілої бухгалтер робитиме на підставі завізованих керівником заяви потерпілої і доповідної записки. Залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути й інші документи.

Бухгалтерські записи з виплати шкоди (цифри умовні):

  • Дт 949 Кт 685 – 5 000 грн (нарахована шкода, належна до виплати);
  • Дт 685 Кт 641 – 900 грн (5 000 х 18%) (утримано ПДФО);
  • Дт 685 Кт 642 – 75 грн (5 000 х 1,5%) (утримано військовий збір);
  • Дт 685 Кт 311 – 4 025 грн (5 000 – 900 - 75) (відшкодування шкоди на рахунок потерпілої);
  • Дт 641, 642 – 311 – 975 (перераховані податки до бюджету).

Про виплачені фізособі (потерпілій) кошти (дохід) медцентр має відзвітуватися в формі №1ДФ, з ознакою доходу «120».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Металеві вироби передано на доробку: як відобразити в обліку?
    Підприємство передало 21 т чорної труби сторонній організації для оцинкування. Виконавець надав акт виконаних робіт та накладну на повернення труби в кількості 21,8 т. Як відобразити цю операцію в обліку?
    25.04.2024111
  • Чи переводити МНМА до ОЗ, якщо після поліпшення вартість складає 40 000 грн?
    Підприємство мало на балансі об’єкт МНМА вартістю 10 000 грн, нарахувало амортизацію за методом 100%. За обліковою політикою вартісна ознака МНМА - 20 000 грн. Проведено поліпшення цього об’єкта, первісна вартість стала 40 000 грн. Чи потрібно переводити до складу ОЗ? Що з амортизацією? Як відображати в податковому обліку податку на прибуток (є різниці)?
    25.04.202435
  • Зробили фізособі передплату за оренду приміщення, а потім договір розірвали: які наслідки?
    ТОВ на загальній системі оподаткування уклало договір оренди нежитлових приміщень з фізособою. За умовами договору передплата складає 100000 грн. ТОВ сплачує фізособі 80500 грн, одночасно сплачує ПДФО 18000 грн та ВЗ 1500 грн. Передачі приміщення в оренду не відбулося, фізособа розірвала договір. Фізособа має повернути повну суму – 100000 грн чи лише те, що вона отримала – 80500? Як повернути зайво сплачені ПДФО та ВЗ? Чи можливо їх зарахувати в рахунок наступних платежів? Як відкоригувати ці доходи в додатку 4ДФ?
    24.04.202423
  • Як перевести в бухобліку товари до основних засобів?
    ТОВ, платник податку на прибуток і ПДВ, імпортувало товари (навантажувачі), призначені для подальшого продажу, оприбуткувавши на субрахунку 281. Згодом вирішено доукомплектувати їх, зарахувати до складу ОЗ і надавати в оренду. Як перевести із товарів до ОЗ? Які особливості оформлення, обліку та оподаткування?
    24.04.202436
  • Отримано знижку від нерезидента на програмне забезпечення: облік та оподаткування
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення (ПЗ). Програмне забезпечення купується у нерезидента. Після продажу ПЗ кінцевому споживачу підприємство отримує знижку. Знижка надається однією сумою на весь інвойс, згідно до якого було придбано ПЗ. Як відобразити в обліку надання знижки? Чи потрібно складати РК за даною операцією?
    24.04.202410