• Посилання скопійовано

Відшкодування вартості речей, загублених на підприємстві: що в обліку?

Пацієнтка забула кільце (прикрасу) на прийомі у лікаря медцентру (платник ЄП, 5%), яке так і не знайшли. Керівництво повертатиме вартість кільця з розрахункового рахунку на рахунок пацієнтки. На підставі яких документів бухгалтер має відобразити цю операцію?

Відповідно до ч. 1 ст. 936 ЦКУ, за договором зберігання одна сторона (зберігач) зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною (поклажодавцем), і повернути її поклажодавцеві у схоронності.

Прийняття речі на зберігання може підтверджуватися видачею поклажодавцеві номерного жетона, іншого знака, що посвідчує прийняття речі на зберігання, якщо це встановлено законом, іншими актами цивільного законодавства або є звичним для цього виду зберігання (ч. 3 ст. 937 ЦКУ).

Зберігач зобов'язаний вживати усіх заходів, встановлених договором, законом, іншими актами цивільного законодавства, для забезпечення схоронності речі (ч. 1 ст. 942 ЦКУ).

За втрату (нестачу) або пошкодження речі, прийнятої на зберігання, зберігач відповідає на загальних підставах (ч. 1 ст. 950 ЦКУ).

Збитки, завдані поклажодавцеві втратою (нестачею) або пошкодженням речі, відшкодовуються зберігачем у разі втрати (нестачі) речі - у розмірі її вартості (ч. 1 ст. 951 ЦКУ).

У статтях 967 – 978 ЦКУ розглянуті спеціальні види зберігання - у:

  • ломбарді;
  • банку;
  • камерах схову;
  • гардеробі;
  • готелі тощо.

З наведеного випливає, що медцентр (юридична особа) відповідає за майно пацієнтів, якщо таке майно передавалося йому на зберігання за договором зберігання, що підтверджується відповідним документом (жетоном тощо). Якщо ж передачі на зберігання майна не було, медцентр не зобов’язаний відшкодовувати шкоду за втрату цього майна. Тим паче, що немає можливості навіть встановити, чи існувало це майно в реальності.

Якщо медцентр вирішить відшкодувати вартість втраченого пацієнтом майна (прикраси) – то тільки за власним бажанням.

Варто врахувати, що вартість такого відшкодування буде доходом фізособи, а тому оподатковується ПДФО і військовим збором (див. пп. 164.2.14 ПКУ). Причому податки утримуються із суми доходу за його рахунок (див. пп. 168.1.1 ПКУ). Тобто, із суми нарахованої до відшкодування шкоди потрібно утримати податки і на руки фізособи виплатити за мінусом податків.

Оскільки медцентр відшкодовуватиме шкоду за власною ініціативою, то і розмір такого відшкодування визначатиметься медцентром за погодженням з потерпілою. Наприклад, потерпіла може написати заяву на ім’я керівника медцентру із вимогою відшкодувати вартість втраченого в такій-то сумі. Причому така заява може бути навіть без якихось підтвердних документів на користь саме такої суми. Якщо керівник погодиться з зазначеною там сумою, він на заяві може поставити візу, приміром: «Бух. Оплатити згідно заяви. [Посада, Підпис. Дата]».

Така заява передається до бухгалтерії для оплати. Але оскільки із суми шкоди потрібно утримати податки, а в заяві про це не сказано, бухгалтер може написати на ім’я керівника доповідну записку, в якій пояснити про необхідність утримання податків. Керівник приймає рішення і ставить відповідну візу на записці. Наприклад, може бути прийнято рішення утримати податки з суми шкоди, наведеної в заяві. Тоді на руки потерпіла отримає меншу суму, аніж зазначено в заяві, на суму утриманих податків. Іншим рішенням може бути утримання податків таким чином, щоб на руки потерпілій була сума, зазначена в заяві. Тобто, об’єкт оподаткування має бути більшим на суму податків.

Важливо! Бухгалтер самостійно не може визначати розмір шкоди! У даній конкретній ситуації це питання вирішується виключно за погодженням між керівником і потерпілою.

Таким чином, утримання податків і оплату шкоди на рахунок потерпілої бухгалтер робитиме на підставі завізованих керівником заяви потерпілої і доповідної записки. Залежно від особливостей кожної конкретної ситуації можуть бути й інші документи.

Бухгалтерські записи з виплати шкоди (цифри умовні):

  • Дт 949 Кт 685 – 5 000 грн (нарахована шкода, належна до виплати);
  • Дт 685 Кт 641 – 900 грн (5 000 х 18%) (утримано ПДФО);
  • Дт 685 Кт 642 – 75 грн (5 000 х 1,5%) (утримано військовий збір);
  • Дт 685 Кт 311 – 4 025 грн (5 000 – 900 - 75) (відшкодування шкоди на рахунок потерпілої);
  • Дт 641, 642 – 311 – 975 (перераховані податки до бюджету).

Про виплачені фізособі (потерпілій) кошти (дохід) медцентр має відзвітуватися в формі №1ДФ, з ознакою доходу «120».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Облік окремих операцій

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Облік окремих операцій»

  • Бухоблік природного убутку при транспортуванні автотранспортом
    Підприємство отримує хімічну сировину в автоцистернах. При прийманні в більшості випадків наявна нестача (0,5%), в результаті залишку на поверхні, в трубах, та в результаті погрішностей в вагах. Чи можна дану нестачу рахувати нормативною якщо договором передбачено нестачі 1%? Як оприбуткувати ТМЦ? Що з ПДВ?
    Сьогодні 11:1119
  • Відступлення боргу за нижчою вартістю: облік та наслідки
    Підприємство на загальній системі оподаткування надало безвідсоткову поворотну фінансову допомогу, яка стала простроченою. Резерв сумнівних боргів не створювався. Право вимоги за боргом у 300 000 грн планується відступити третій стороні за 54 000 грн. Чи це дозволено? Як відобразити операцію в бухобліку та чи виникнуть податкові різниці? Які правові та фіскальні ризики можливі при такій операції?
    Сьогодні 09:0468
  • Передача невіддільних поліпшень при зміні суборендодавця: облік та податки
    Компанія (загальна система, платник ПДВ) орендує приміщення за договором суборенди, який планується переукласти через зміну суборендодавця (обоє ФОПи на ІІІ групі ЄП, неплатники ПДВ), але приміщення залишиться в оренді. Компанія здійснила невіддільні поліпшення приміщення, що амортизуються. Чи потрібно передавати ці поліпшення чинному суборендодавцю? Чи оподатковується така передача ПДВ і яка база? Яку суму відобразити у Додатку 4ДФ?
    Сьогодні 08:0131
  • Облік продажу майнового комплексу з незавершеним будівництвом та земельною ділянкою
    Підприємство має на балансі будівлю (цілісний майновий комплекс) та незавершене будівництво складу, що обліковується на субрахунку 152. Під будівлею земельна ділянка, облікована на субрахунку 101. Планується продаж майнового комплексу. Чи потрібно перед продажем перевести незавершене будівництво складу на субрахунок 103? Як відображати в обліку продаж наведеного комплексу?
    03.04.202526
  • Облік та ПДВ при передачі матеріалів для маскувальних сіток
    ТОВ - платник податку на прибуток за листом – проханням від ОТГ планує надати безкоштовно матеріали для виготовлення маскувальних сіток. Частину матеріалів куплено у ФОПа без ПДВ, частина з ПДВ. Як документально оформити передачу матеріалів? Чи потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ?
    02.04.202528