Главная Все консультации Учет и отчетность Учет отдельных операций

Які надходження визнаються доходом юрособи – експедитора?

Підприємство-експедитор обчислює дохід в загальному порядку: у розмірі договірної вартості. Чи має право підприємство з нового року внести зміни до облікової політики? Дохід у експедитора відображати лише в сумі винагороди, зафіксованої в акті наданих послуг? Якщо так, то як це обгрунтувати?

Відповідно до п. 5 П(С)БО 15 дохід  визнається  під час збільшення активу або зменшення зобов'язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства),  за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена

Далі, відповідно до п. 6 П(С)БО 15 не визнаються доходами такі надходження від інших осіб:

  • сума ПДВ, акцизів, інших податків і обов'язкових платежів,  що підлягають перерахуванню до бюджету й позабюджетних фондів;
  • сума  надходжень  за  договором  комісії,  агентським та іншим аналогічним договором на користь комітента, принципала тощо;
  • сума   попередньої  оплати  продукції  (товарів,  робіт, послуг);
  • сума авансу в рахунок оплати продукції (товарів,  робіт, послуг);
  • сума  завдатку під заставу або в погашення позики,  якщо це передбачено відповідним договором;
  • надходження, що належать іншим особам;
  • надходження  від  первинного розміщення цінних паперів;
  • сума балансової вартості валюти.

Відповідно до ст. 316 ГКУ та ст. 929 ЦКУ за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов’язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов’язаних з перевезенням вантажу.

Статтею 4 Закону «Про транспортно-експедиторську діяльність»  встановлено, що експедитори для виконання доручень клієнтів можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо, які є резидентами або нерезидентами України.

Відповідно до ст. 9 Закону до виконання зобов’язань за договором транспортного експедирування експедитором можуть залучатись інші особи, у відносинах з якими експедитор може виступати від свого імені або від імені клієнта.

Платою експедитору, розмір якої є однією з істотних умов договору транспортного експедирування, вважаються кошти, сплачені клієнтом за належне виконання такого договору. У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов’язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.

Підтвердженням витрат експедитора є документи (рахунки, накладні тощо), видані суб’єктами господарювання, що залучалися до виконання договору транспортного експедирування, або органами влади. Перевезення вантажів супроводжується товарно-транспортними документами, складеними мовою міжнародного спілкування залежно від обраного виду транспорту або державною мовою, якщо вантажі перевозяться в Україні.

ДФС у м. Києві у листі від 19.09.2016 р. №6086/Ф/26-15-13-02-15 зазначає, що за посередницькі послуги експедитор отримує винагороду від клієнта, яка і є його доходом.

При цьому, кошти, які одержуються фізичною особою – підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором послуг, вважаються транзитними і право власності на такі кошти до фізичної особи – підприємця не переходить.

Тож, транзитні кошти, які одержуються фізичною особою – підприємцем від клієнта для виконання або організації виконання визначених договором транспортного експедирування послуг, не включаються до обсягу доходу та, відповідно, не впливають на граничний обсяг доходу для платників єдиного податку третьої групи.

Те саме, що ДФС говорить про експедитора-ФОП, є справедливим для експедитора будь-якої іншої організаційної форми та системи оподаткування. Враховуючи суть договору транспортного експедирування, кошти, що надходять експедитору, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, не є його власністю і, відповідно, не включаються до отриманого ним доходу. Доходом такого СГ є плата за виконання договору транспортного експедирування.

Отже, експедитор може з нового звітного року переглянути свою облікову політику та зазначити у відповідному наказі про те, що дохід у експедитора визнається лише в сумі винагороди, зафіксованої в акті наданих експедиторських послуг, з посиланням на п. 6 П(С)БО 15.

Доступ к полному тексту этой консультации возможен только для подписчиков электронного или бумажного «Дебет-Кредит». Если вы подписчик, пожалуйста, авторизуйтесь.

Или оформите БЕСПЛАТНУЮ подписку, перейдя по ссылке; на время карантина мы дарим всем нашим читателям три месяца подписки на пакет «Мой ассистент».

Читайте консультации и аналитику от редакции без ограничений и будьте здоровы!

Автор:
Егорова Юлия
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Учет и отчетность / Учет отдельных операций
Теги:
Доходы , Учет , Услуги

Комментарии: 0

Новости по теме

Консультации по теме