Відповідно до ст. 265 Кодексу законів про працю, юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі, зокрема:
- порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення;
- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці - у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;
- порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим - сьомим цієї частини, - у розмірі мінімальної заробітної плати.
З метою недопущення зниження середньої заробітної плати, у зв'язку з підвищенням на підприємстві, в установі, організації тарифних ставок, окладів пунктом 10 Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою КМУ від 08.02.1995 р. №100 передбачено, що у випадку підвищення тарифних ставок і посадових окладів відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і в періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, заробітна плата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої заробітної плати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.
Коефіцієнт коригування визначається шляхом ділення окладу, який встановлено працівникові після підвищення, на оклад, який був у працівника до підвищення (лист Мінсоцполітики від 11.01.2016 р. №11/13/84-16).
Для того, щоб відповісти на поставлене запитання щодо розміру штрафу, слід визначитись, чи коригувальний коефіцієнт при розрахунку середнього заробітку відноситься до виплат зарплати, чи це є мінімальні гарантії в оплаті праці?
Відповідно до ч. 2 ст. 12 Закону України “Про оплату праці” норми і гарантії в оплаті праці, передбачені частиною першою цієї статті та Кодексом законів про працю України, є мінімальними державними гарантіями.
Гарантії та компенсації наведені у ст. 118-129 Кодексу законів про працю.
Натомість, виплата за тарифами — це тарифна система оплата праці, яка визначена у ст. 96 Кодексу законів про працю. І до мінімальних норм та гарантій оплати праці це не стосується.
Водночас, ми не можемо не врахувати й норми Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. №5, яка вказує на те, що до фонду основної заробітної плати включаються, зокрема, винагороди за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці за тарифними ставками (окладами), відрядними розцінками робітників та посадовими окладами керівників, фахівців, технічних службовців, включаючи в повному обсязі внутрішнє сумісництво. (пп. 2.1.1 Інструкції №5).
Тому, на нашу думку, незастосування коригувального коефіцієнта при розрахунку середньомісячної зарплати у зв'язку з підвищенням тарифу слід віднести до порушення щодо виплати заробітної плати не в повному обсязі. Такі коефіцієнти не слід вважати мінімальними нормами чи гарантіями оплати праці у відповідності до ст. 12 Закону України “Про оплату праці” та Кодексу законів про працю.
Слід також враховувати, для яких саме виплат не використаний такий коефіцієнт, наприклад, якщо він не був застосований до розрахунку щорічної відпустки. В такому разі, ми вважаємо що розрахунок середньомісячного заробітку все ж був зроблений підприємством, сума виплачена працівнику. Тобто, мінімальні державні гарантії були дотримані та виконані. Проте сума, яка належить до виплати, тобто середньомісячний розрахунок з/п в цілях розрахунку відпускних, була виплачена не у повному обсязі. Тож і тут є факт виплати суми, яка гарантована державою, проте не у повному обсязі. Тому тут йдеться про порушення щодо нездійснення інших, передбачених законодавством про працю, виплата не в повному обсязі, зі штрафом у трикратному розмірі мінімальних зарплат в цілому по підприємству.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити