• Посилання скопійовано

Кредиторська заборгованість за послуги: визначаємо строк позовної давності

Кредиторська заборгованість за послуги - 800,00 грн. Останній платіж - у листопаді 2010 р. В догоговорі на виконання послуг (від 01.12.2009 р.) зазначено, що він пролонгується на кожний наступний рік автоматично, якщо сторони не розірвали договір самостійно. Претензій на погашення заборгованості не було. Коли починає спливати термін позовної давності?

Згідно з ч. 1, 5 ст. 261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня,  коли особа довідалася  або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. 

За зобов'язаннями з визначеним строком  виконання  перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. За зобов'язаннями,  строк  виконання  яких  не визначений або визначений моментом вимоги,  перебіг позовної давності починається від  дня,  коли  у  кредитора  виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання.  Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги,  перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку.


Отже, сплив строку позовної давності починається тоді, коли строки сплати зобов’язання порушено, наприклад, з дня, наступного після дня, коли боржник мав погасити зобов’язання перед кредитором. Нажаль, обставин, які ви навели, замало, щоб продемонструвати це на вашому прикладі, але ось як це може виглядати на практиці. 

Кредитор надав послуги у грудні 2010 р. за договором від 01.12.2009 р. (тобто, за послуги у листопаді 2010 р., замовник ще сплатив, за грудневі - ні). Тут ще має значення, про які послуги йдеться і чи закінчилися вони надаватися у грудні 2010 р., чи ні (при цьому те, діє договір чи ні, не має значення, головне – факт надання послуг, що не оплачуються). Але все це має значення для визначення загальної суми кредиторської заборгованості, і не впливає на строки давності на заборгованість, яка виникла у грудні 2010 р. 

Далі дивимося на умови договору щодо оплати послуг. Якщо зазначено, що послуги оплачуються протягом 10 днів з дати складання акту про їх надання, то з дати прийому-передачі зазначених послуг + 10 днів, на одинадцятий день починається перебіг строку позовної давності. 

Якщо строк оплати за послуги в договорі не визначено, то це рівнозначно умові, що послуги мають бути оплачені при їх наданні. Тож, перебіг строку давності починається з дня отримання послуг. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»

  • Які наслідки, якщо новостворене підприємство працювало без ведення військового обліку?
    Підприємство створене 01.12.2023 р. У штаті був один директор, військовозобов’язаний. У серпні прийнято нового директора, який знятий з військового обліку. Військовий облік не вівся, повідомлення, накази, звіти у ТЦК не подавали. У жовтні 2024 р. буде перевірка з обласного ТЦК. Якщо зараз зробити накази, заповнити всі додатки, чи буде штраф і якщо буде, то на кого його випишуть?
    30.09.2024971
  • Що буде, якщо відповідальний за військовий облік не пройшов підвищення кваліфікації?
    На підприємстві 12 військовозобов'язаних. На бухгалтера покладено обов'язок ведення військового обліку з доплатою. Якщо бухгалтер не пройшов підвищення кваліфікації осіб, відповідальних за ведення військового обліку і не має сертифіката, чи будуть штрафні санкції?
    26.09.20241 120
  • У який строк виписують ППР після складання акту перевірки?
    Підприємство за ІІ та ІІІ квартали 2022 р. несвоєчасно подало Єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ. 19.01.2023 р. складено акт перевірки, на підставі цього акту 01.08.2024 р. виписано ППР на сплату штрафу. Чи не порушені граничні строки, в які могло бути виписано ППР?
    14.08.2024665
  • Як заповнити платіжку на сплату адміністративного штрафу?
    Підприємство отримало адміністративний штраф за порушення водієм правил дорожнього руху. Який повинен бути тип призначення платежу – структурований чи неструктурований і який код?
    17.06.202480
  • Штраф за невиконання нормативу робочих місць
    Перевірили єдину звітність з ПДФО, ВЗ та ЄСВ та виявили, що у рядку 102 є помилка у середньообліковій кількості осіб з інвалідністю у серпні та вересні 2023 р. (замість 11 вказано 7 осіб). Як виправити помилку? Як виправдатися перед Фондом осіб з інвалідністю, якщо прийшла позовна заява? Що входить до середньооблікової чисельності для розрахунку осіб з інвалідністю?
    10.06.20241 3273