• Посилання скопійовано

Кредиторська заборгованість за послуги: визначаємо строк позовної давності

Кредиторська заборгованість за послуги - 800,00 грн. Останній платіж - у листопаді 2010 р. В догоговорі на виконання послуг (від 01.12.2009 р.) зазначено, що він пролонгується на кожний наступний рік автоматично, якщо сторони не розірвали договір самостійно. Претензій на погашення заборгованості не було. Коли починає спливати термін позовної давності?

Згідно з ч. 1, 5 ст. 261 Цивільного кодексу України, перебіг позовної давності починається від дня,  коли особа довідалася  або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила. 

За зобов'язаннями з визначеним строком  виконання  перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання. За зобов'язаннями,  строк  виконання  яких  не визначений або визначений моментом вимоги,  перебіг позовної давності починається від  дня,  коли  у  кредитора  виникає право пред'явити вимогу про виконання зобов'язання.  Якщо боржникові надається пільговий строк для виконання такої вимоги,  перебіг позовної давності починається зі спливом цього строку.


Отже, сплив строку позовної давності починається тоді, коли строки сплати зобов’язання порушено, наприклад, з дня, наступного після дня, коли боржник мав погасити зобов’язання перед кредитором. Нажаль, обставин, які ви навели, замало, щоб продемонструвати це на вашому прикладі, але ось як це може виглядати на практиці. 

Кредитор надав послуги у грудні 2010 р. за договором від 01.12.2009 р. (тобто, за послуги у листопаді 2010 р., замовник ще сплатив, за грудневі - ні). Тут ще має значення, про які послуги йдеться і чи закінчилися вони надаватися у грудні 2010 р., чи ні (при цьому те, діє договір чи ні, не має значення, головне – факт надання послуг, що не оплачуються). Але все це має значення для визначення загальної суми кредиторської заборгованості, і не впливає на строки давності на заборгованість, яка виникла у грудні 2010 р. 

Далі дивимося на умови договору щодо оплати послуг. Якщо зазначено, що послуги оплачуються протягом 10 днів з дати складання акту про їх надання, то з дати прийому-передачі зазначених послуг + 10 днів, на одинадцятий день починається перебіг строку позовної давності. 

Якщо строк оплати за послуги в договорі не визначено, то це рівнозначно умові, що послуги мають бути оплачені при їх наданні. Тож, перебіг строку давності починається з дня отримання послуг. 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Відповідальність, санкції і штрафи

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Відповідальність, санкції і штрафи»