Абзацом 3 ч. 2 ст. 265 КЗпП передбачено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
При порушенні строків виплати працівникам заробітної плати чи інших виплат, передбачених законодавством про працю, терміном менше одного місяця, застосовується відповідальність, передбачена абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, тобто у розмірі 1 мінімальної зарплати – як за «порушення інших вимог трудового законодавства». Абзацами 3 та 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП не передбачено застосування відповідальності у вигляду штрафу за кожного працівника, щодо якого виявлено порушення (лист Держпраці від 21.08.2017 р. №8692/3/4.3-ДП-17). Таким чином, за порушення, що наведено у запитанні, у ст. 265 КЗпП передбачено штраф в розмірі 1 мінімальної зарплати.
Але зверніть увагу, що листи мають рекомендаційний характер і свою позицію фахівці Держпраці можуть змінювати.
Усе про зарплату і кадри –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Оскільки відомо, що за певні порушення, які здавалося б менші, ніж затримка зарплати як за один місяць, штрафні санкції набагато більші.
Наприклад, у листі Держпраці від 03.04.2018 р. №2547/4/4.1-ДП-18 зазначається, що порушення вимог ч. 3 ст. 115 КЗпП щодо розміру заробітної плати за першу половину місяця не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника є мінімальною державною гарантією.
Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 265 КЗпП тягне за собою накладення штрафу на юридичну та фізичну особу - підприємця, який використовує найману працю, у десятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.
Водночас, Мінсоцполітики в нещодавньому листі 16.03.2018 р. №118/0/22-18 зазначає, що за порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць; виплати їх не в повному обсязі, штраф становитиме 3723 х 3 = 11 169 грн.
Про це ми писали тут>>
Тож бачимо, що навіть роз’яснення різних органів суперечать між собою.
При цьому у ст. 12 Закону про оплату праці зазначаються мінімальні державні гарантії з оплати праці. Тож будь-яке порушення норм ст. 12 Закону про оплату праці або глави VII «Оплата праці» КЗпП може розцінюватися при інспекційному відвіданні інспектора Держпраці, як недотримання державних мінімальних гарантій з оплати праці й, відповідно, може бути накладено штраф 10-кратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення за кожного працівника, щодо якого скоєно правопорушення.
Пам'ятайте, що листи як Держпраці, так і Мінсоцполітики не є нормативно-правовими актами. Вони мають лише інформаційний характер та не встановлюють правових норм.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити