• Посилання скопійовано

Резидент може надати нерезиденту безпроцентну позику

Як оформити кредит (на поворотній основі) власнику-нерезиденту на покупку житла (за межами України) у юрособи в Україні? Чи може він бути безвідсотковий? На який максимальний термін можна дати такий кредит? Чи можливе переведення кредитних коштів на пряму на рахунок фірми-забудовника?

Особливості надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам визначені у розділі ІІ Положення №270.

Так, позики (поворотну фінансову допомогу) в іноземній валюті (далі в розділах II, III - позика) нерезидентам надають тільки резиденти - юридичні особи, а також резиденти - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності. Резиденти надають позики нерезидентам на визначений відповідним договором строк на умовах повернення. 

Резиденти (крім уповноважених банків) надають позики нерезидентам лише за кошти в іноземній валюті, які не були придбані на міжбанківському валютному ринку України або отримані як кредит чи позика. 

Надання резидентом позики в іноземній валюті нерезиденту потребує отримання резидентом індивідуальної ліцензії Нацбанку на переказування за межі України іноземної валюти з метою надання резидентом позики в іноземній валюті нерезиденту (далі — ліцензія).

Крім цього, слід врахувати, що надання позики резидентом нерезиденту має проводитися виключно безготівково, тобто через уповноважений банк. Зауважимо, що відповідно до п. 2.2 глави 2 розділу ІІ Положення №270  уповноважений банк для прийняття рішення про надання резидентові згоди на обслуговування позики може вимагати від резидента документи, потрібні для виконання уповноваженим банком функцій агента валютного контролю за операціями резидента, а також з урахуванням вимог Положення №369 зобов'язаний здійснити аналіз та перевірку документів з метою встановлення:

• наявності/відсутності економічної доцільності (сенсу) фінансової операції;

• достатності/недостатності реальних фінансових можливостей резидента проводити (ініціювати) операцію на відповідну суму, а також джерел походження коштів (активів) з дотриманням вимоги п. 1.2 глави 1 розділу II Положення.

Уповноважений банк, ураховуючи вимоги Положення №369, має відмовити клієнту в обслуговуванні операцій за договором у разі наявності ознак здійснення уповноваженим банком ризикової діяльності/наявності підозр, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання уповноваженого банку з метою вчинення кримінальних правопорушень.

У разі надання такої згоди на обслуговування позики, резиденту слід буде отримати ліцензію на переказування валюти за кордон — порядок отримання ліцензії прописаний у розділі ІІІ Положення №270. 

Таким чином, строк договору позики обумовлюється сторонами (тобто резидентом та нерезидентом). Оскільки саме Положення №270 оперує терміном “позика (поворотна фінансова допомога)”, то враховуючи приписи ст. 1046, 1048 ЦКУ договір позики може бути безпроцентним, якщо про це прямо зазначено у договорі.

Щодо переведення коштів напряму на банківський рахунок продавця нерухомості, то тут потрібно враховувати, що даний договір позики є зовнішньоекономічним. Він має укладатись також і з врахуванням законодавства держави-нерезидента. Якщо в договір на придбання квартири нерезидентом буде передбачена умова щодо оплати третьої особою (резидентом-позикодавцем), то в договорі про надання позики потрібно про це зазначити. В такому випадку перешкод на оплату забудовнику коштів за договором позики, на нашу думку, немає.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Доплати за гіг-контрактами та оформлення результатів робіт
    Резидент Дія Сіті має укладені гіг-контракти, згідно з якими проводиться нарахування доходів виконавцям. Планується, крім винагороди за гіг-контрактом, виплачувати виконавцям додаткову винагороду або доплату. Чи обов’язково оформляти акт виконаних робіт виконавцям по гіг-контракту? Яким чином оформлюються доплати гіг-контрактникам? Яка ставка ПДФО застосовується на доплату до гіг-контракту?
    02.10.202434
  • Договір підряду: повідомлення в ТЦК та оподаткування винагороди
    ТОВ на ЄП укладає договір підряду з фізособою, чоловіком призовного віку, на надання послуг з перевезення. Чи подавати інформацію про таку фізособу в ТЦК та СП? Чи утримувати з суми винагороди за надані послуги ПДФО та ВЗ та нараховувати ЄСВ? Якщо сплачувати ЄСВ, чи буде цій фізособі нараховуватися стаж для пенсії?
    23.05.20241 248
  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021166
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 199
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219451