Особливості надання резидентами позик в іноземній валюті нерезидентам визначені у розділі ІІ Положення №270.
Так, позики (поворотну фінансову допомогу) в іноземній валюті (далі в розділах II, III - позика) нерезидентам надають тільки резиденти - юридичні особи, а також резиденти - фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності. Резиденти надають позики нерезидентам на визначений відповідним договором строк на умовах повернення.
Резиденти (крім уповноважених банків) надають позики нерезидентам лише за кошти в іноземній валюті, які не були придбані на міжбанківському валютному ринку України або отримані як кредит чи позика.
Надання резидентом позики в іноземній валюті нерезиденту потребує отримання резидентом індивідуальної ліцензії Нацбанку на переказування за межі України іноземної валюти з метою надання резидентом позики в іноземній валюті нерезиденту (далі — ліцензія).
Крім цього, слід врахувати, що надання позики резидентом нерезиденту має проводитися виключно безготівково, тобто через уповноважений банк. Зауважимо, що відповідно до п. 2.2 глави 2 розділу ІІ Положення №270 уповноважений банк для прийняття рішення про надання резидентові згоди на обслуговування позики може вимагати від резидента документи, потрібні для виконання уповноваженим банком функцій агента валютного контролю за операціями резидента, а також з урахуванням вимог Положення №369 зобов'язаний здійснити аналіз та перевірку документів з метою встановлення:
• наявності/відсутності економічної доцільності (сенсу) фінансової операції;
• достатності/недостатності реальних фінансових можливостей резидента проводити (ініціювати) операцію на відповідну суму, а також джерел походження коштів (активів) з дотриманням вимоги п. 1.2 глави 1 розділу II Положення.
Уповноважений банк, ураховуючи вимоги Положення №369, має відмовити клієнту в обслуговуванні операцій за договором у разі наявності ознак здійснення уповноваженим банком ризикової діяльності/наявності підозр, що характер або наслідки фінансових операцій можуть нести реальну або потенційну небезпеку використання уповноваженого банку з метою вчинення кримінальних правопорушень.
У разі надання такої згоди на обслуговування позики, резиденту слід буде отримати ліцензію на переказування валюти за кордон — порядок отримання ліцензії прописаний у розділі ІІІ Положення №270.
Таким чином, строк договору позики обумовлюється сторонами (тобто резидентом та нерезидентом). Оскільки саме Положення №270 оперує терміном “позика (поворотна фінансова допомога)”, то враховуючи приписи ст. 1046, 1048 ЦКУ договір позики може бути безпроцентним, якщо про це прямо зазначено у договорі.
Щодо переведення коштів напряму на банківський рахунок продавця нерухомості, то тут потрібно враховувати, що даний договір позики є зовнішньоекономічним. Він має укладатись також і з врахуванням законодавства держави-нерезидента. Якщо в договір на придбання квартири нерезидентом буде передбачена умова щодо оплати третьої особою (резидентом-позикодавцем), то в договорі про надання позики потрібно про це зазначити. В такому випадку перешкод на оплату забудовнику коштів за договором позики, на нашу думку, немає.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити