• Посилання скопійовано

Договір розривається в односторонньому порядку, якщо це передбачено договором чи законом

Із працівником укладено договір оренди авто до кінця 2018 р., але працівника, який мав використовувати орендоване авто і який є його власником, переведено на неповний робочий місяць. За згодою сторін працівник не хоче розривати договір оренди. Як підприємству розірвати цей договір?

ЗапитанняІз працівником укладено договір оренди авто з 01.01.2016 р. до 31.12.2018 р., який нотаріально засвідчений. З 1 вересня працівника, який безпосередньо повинен використовувати орендоване авто і який є його власником, переведено на неповний робочий місяць. За згодою сторін (як прописано в договорі) працівник достроково не бажає розривати договір оренди. Як підприємству в односторонньому порядку розірвати договір оренди авто? Чи потрібно нотаріально завіряти розірвання договору?

Відповідь:

За загальним правилом,  одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦКУ).

За умовами запитання, за згодою сторін, як прописано в договорі оренди, працівник не бажає розривати договір оренди достроково. Вочевидь, в договорі оренди сторони не вказали підстави, які дають право одній із сторін відмовитись від договору в односторонньому порядку (розірвати договір без згоди другої сторони).

Тому, варто звернутись до закону, а саме до приписів ЦКУ.

З врахуванням приписів ст. 784 ЦКУ наймач (за умовами запитання — це підприємство, яке орендує авто у його власника  — фізособи) має право вимагати розірвання договору найму, якщо: 

1) наймодавець (за умовами запитання - працівник) передав у користування річ, якість якої не відповідає умовам договору та призначенню речі; 

2) наймодавець  (за умовами запитання — працівник) не виконує свого обов'язку щодо проведення капітального ремонту речі. 

Наймач має право розірвати договір за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом (ст. 651 ЦКУ). При цьому, істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору. 

З врахуванням приписів ч. 1, 2 ст. 652 ЦКУ договір оренди може бути розірваний й у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. 

Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах. 

Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний з рішенням суду на вимогу наймача.

Щодо форми розірвання договору, то  розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 ЦКУ) Тобто, якщо сторони самостійно укладатимуть угоду про розірвання договору оренди, то він також має бути укладений письмово з нотаріальним посвідченням.

При цьому, якщо договір буде розірваний за рішенням суду, укладання окремого договору про розірвання та посвідчувати його нотаріально вже не потрібно.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 167
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291