• Посилання скопійовано

Особливості укладення договорів оренди ТЗ

Які особливості укладення договорів оренди транспортних засобів?

При укладанні договору найму (оренди) транспортного засобу слід врахувати загальні вимоги, описані в главі 58 ЦКУ, та спеціальні норми, описані в параграфі 5 глави 58 ЦКУ «Найм (оренда) транспортного засобу».


Договором найму може передбачатися, що транспортний засіб передається разом з екіпажем, який його обслуговує. Слід зазначити, що законодавчо визначеного поняття «екіпаж» для автомобільного транспорту немає. Можна припустити, що під екіпажем мається на увазі особа (особи), що керує транспортним засобом та обслуговує його. Отже, автомобіль можна взяти в найм разом з водієм. При цьому екіпаж не припиняє трудових відносин з наймодавцем. Про найм авто з екіпажем необхідно окремо зазначити в договорі. Відповідно до ст. 805 ЦКУ, витрати на утримання екіпажу несе наймодавець. Отже, витрати на заробітну плату екіпажу, відрядні та інші господарські витрати несе наймодавець.

Відповідно до ч. 2 ст. 802 ЦКУ, порядок страхування відповідальності наймача за шкоду, яка може бути завдана іншій особі у зв'язку з використанням транспортного засобу, встановлюється законом. Страхування цивільної відповідальності власників транспортних засобів за шкоду, яка може бути завдана третім особам, здійснює власник або той, хто фактично використовує автомобіль виходячи із визначення «власники транспортних засобів» відповідно до п. 1.6 Закону України від 01.07.2004 р. №1961-IV «Про обов'язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів». Нагадаємо, що це один з видів обов'язкового страхування. Тому в договорі оренди обов'язково повинно бути обумовлено, хто буде здійснювати таке страхування: орендодавець чи орендар.

Договір найму автомобіля укладається обов'язково в письмовій формі. Договір найму автомобіля за участю фізичної особи підлягає нотаріальному посвідченню.

Розглянемо інші умови, встановлені ЦКУ, для договорів найму (оренди) транспортних засобів. Їх в угоді можна не виділяти, достатньо вказати, що стосовно інших питань сторони керуються відповідними нормами ЦКУ та чинного законодавства.

Витрати на підтримку транспортного засобу в належному технічному стані несе наймач (ст. 801 ЦКУ). У цьому полягає відмінність від договорів оренди приміщень, в яких можна передбачити, що витрати на поточний ремонт несе наймодавець.

Витрати, пов'язані з експлуатацією транспортного засобу, несе наймач.

Страхування транспортного засобу здійснюється наймодавцем (ст. 802 ЦКУ).

Наймач зобов'язаний відшкодувати збитки у зв'язку з втратою або пошкодженням автомобіля, якщо не доведе, що це сталося не з його вини (ст. 803 ЦКУ) Якщо ж доведе, то відшкодовувати збитки буде винна особа або страхова компанія, яка матиме право за регресом стягнути потім збитки з винної особи.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Кондзелка Марьяна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Право і відповідальність/Договірні відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Договірні відносини»

  • Договір надання послуг з персоналу нерезидентом
    Підприємство хоче укласти договір із Туреччиною на послуги на території України. Послуги полягають у тому, що фізособи турецької фірми працюватимуть на наших рибальських суднах. Які податки чекають на підприємство? Що треба турецькій фірмі, щоб надіслати сюди своїх людей?
    26.11.2021161
  • Зменшення ціни отриманих послуг після виконання договору
    Підприємство – платник податку на прибуток отримало послуги в 2020 році. У 2021 році було зменшено ціну послуг на підставі акту-коригування від 31.05.2021 р. На яку дату потрібно провести ці зміни в бухобліку? Чи потрібно уточнювати показники звітності за 2020 рік?
    22.06.20211 169
  • Договір комісії на відступлення права вимоги
    За договором комісії комітент доручає комісіонеру право вимоги свого боржника у розмірі 5 млн грн (за ПФД) за винагороду - 1 млн грн. Як в бухобліку відображається така операція та чи виникає дохід?
    02.06.20219201
  • Курсова різниця за агентським договором у валюті
    Юрособа-"єдинник" працює за агентським договором. Нерезидент перераховує авансові платежі. На дату балансу на рахунку агента перебуває валюта, отримана від принципала. Як відображати у фінзвітності таку валюту та курсові різниці?
    23.02.20211841
  • З якої дати сплачувати оренду за новоукладеним договором оренди землі?
    Юрособа уклала з фізособою договір оренди землі сільгосппризначення, дата якого – 01.10.2020 р. Держреєстрація права оренди відбулася 02.11.2020 р. В договорі сказано, що він набуває чинності з моменту підписання да держреєстрації. З якої дати потрібно нараховувати і платити оренду плату?
    27.01.2021291