Вид допомоги
Вихідна допомога — це передбачена трудовим законодавством гарантія, яка надається деяким категоріям працівників у вигляді допомоги, що виплачується їм під час звільнення. Статтею 44 Кодексу законів про працю (далі – КЗпП) передбачено виплату вихідної допомоги у разі звільнення працівника на підставах, визначених КЗпП, а саме: у розмірі, не меншому від середнього місячного заробітку, при розірванні трудового договору в результаті скорочення чисельності або штату працівників (п. 1 ст. 40 КЗпП).
Зверніть увагу!
У разі звільнення з основного місця роботи у зв'язку зі скороченням працівників, яких віднесено до «чорнобильців» I, II та III категорій з числа ліквідаторів аварії на ЧАЕС, крім вихідної допомоги згідно зі ст. 44 КЗпП, їм слід виплатити допомогу у трикратному розмірі середньомісячної заробітної плати (статті 20, 21 та 22 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 №796).
Таким чином, у разі звільнення працівника на підставі п. 1 ст. 40 КЗпП, а саме скорочення чисельності або штату, підприємство має виплатити вихідну допомогу. Звісно, в колективному чи трудовому договорі можна встановити й іншу суму вихідної допомоги при скороченні, втім вона не повинна бути меншою за середній місячний заробіток працівника. Крім цього, зауважимо, що у колективному чи трудовому договорі може бути передбачено виплату й іншої допомоги, не передбаченої КЗпП.
Згідно з ст. 116 КЗпП виплата вихідної допомоги проводиться в день звільнення працівника.
.
Визначення розміру
При обчисленні середнього заробітку для розрахунку вихідної допомоги слід керуватися Порядком №100.
Згідно з п. 8 Порядку №100, нарахування середньої заробітної плати для виплати вихідної допомоги проводиться шляхом множення середньоденного заробітку на середньомісячну кількість робочих днів.
Детальніше про особливості визначення розрахункового періоду, середньоденної зарплати, середньомісячного числа робочих днів ми розглядали тут й тут.
Відмітимо, що стаж роботи при визначенні вихідної допомоги ролі не грає.
Оподаткування
Відмітимо також, що нарахована сума вихідної допомоги не оподатковується ЄСВ, адже така допомога міститься у п. 4 р. І Переліку №1170, але оподатковується на загальних підставах ПДФО за ставкою 18% (пп. 164.2.20 ПКУ, лист ДПАУ від 09.03.2011 р. №4628/6/17-0715) і військовим збором за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозд. 10 р. XX ПКУ).
У формі №1ДФ суму доходу у вигляді вихідної допомоги необхідно показати з ознакою «127».
Зазначимо, що у разі застосування ПСП, ПСП до інших доходів платника податку, ніж заробітна плата, в т. ч. і до доходу у вигляді вихідної допомоги при звільненні працівника, ПКУ не передбачено.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити