В 2016 році, відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ накладається штраф у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум. Крім того, на суму недоїмки платнику ЄСВ нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Однак цей штраф і пеня не застосовуються, якщо несплата ЄСВ відбулася з вини банку, який мав здійснити відповідне перерахування коштів за дорученням платника. Для цього платник повинен надати до органу ДФС заяву з копіями платіжних документів, що засвідчують факт подання їх до установи банку.
Порядок застосування штрафу та пені встановлено Інструкцією №449. Згідно з пп. 2 п. 2 розд. VІІ Інструкції №449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) ЄСВ до платників, які допустили зазначене порушення у період до 1 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум, а починаючи з 1 січня 2015 року та надалі, — у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум. Розрахунок фінансових санкцій здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до Інструкції №449.
Згідно з п. 7 розд. VІІ Інструкції №449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає начальник відповідного фіскального органу або його заступник. Рішення приймається за встановленою формою у двох примірниках.
Перший примірник рішення протягом трьох робочих днів із дня його винесення надсилається платнику у порядку, встановленому для надсилання вимог, або вручається під підпис керівнику або головному бухгалтеру платника, банку чи фізичній особі — платнику єдиного внеску .
Також п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ встановлено, що за донарахування територіальним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10% зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50% суми донарахованого ЄСВ. Таким чином, незалежно від того, ким знайдена помилка — перевіряючими чи самим страхувальником — штрафу за донарахування ЄСВ не уникнути.
У разі якщо платник ЄСВ отримав рішення про нарахування пені та/або застосування штрафів і не сплатив зазначені в ньому суми протягом десяти календарних днів, а також не оскаржив це рішення чи не повідомив у цей строк відповідний фіскальний орган про його оскарження, таке рішення передається для виконання органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України (п. 11 розд. VІІ Інструкції №449).
Зверніть увагу: строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується (п. 13 розд. VІІ Інструкції №449).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити