Запитання: На підприємстві працевлаштовані нерезиденти на штатні посади. У законі про ЄСВ у розділі про платників податків зазначено "працівники - громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства". Тут йдеться про договори про уникнення подвійного оподаткування? Якщо так, то - як їх застосувати? Як оподатковувати ЄСВ оплату праці найманих працівників нерезидентів-штатників?
Відповідь: Платниками ЄСВ відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України від 08.07.2010 р. №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є працівники – громадяни України, іноземці (якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України) та особи без громадянства, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних осіб, у фізичних осіб – підприємців, у фізичних осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, та в інших фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Виходячи з тексту норми, на нашу думку, працівник-іноземець має право на зменшення або звільнення від сплати ЄСВ (по аналогії з ПДФО), якщо має місце укладений з Україною міжнародний договір стосовно сплати єдиного внеску. Проте в більшості випадків такі договори укладено щодо податку на прибуток та податку на доходи фізичних осіб.
Застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України , а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.
У разі неподання нерезидентом довідки доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України. Тобто, в такому випадку, працівники-іноземці сплачують ЄСВ на загальних підставах.
Водночас, іноземні громадяни, які працюють у представництвах іноземних підприємств, розташованих на території України, взагалі не віднесені Законом про ЄСВ до платників єдиного внеску та не підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити