Головна Усі консультації Праця та соціальний захист ЄСВ, соціальний захист

Якщо у звітному періоді не було доходів, ЄСВ не сплачується

Чи зобов'язана фізособа -підприємець на загальній системі сплачувати за себе мінімальний ЄСВ, якщо у звітному періоді не було доходів?

Для того, щоб відповісти максимально повно на дане питання, розглянемо кілька ситуацій.

При цьому ми виходимо з норми пп. 2 п. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. №2464, в якому зазначено, що для платників фізичних осіб - підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування) єдиний соціальний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. Cумма єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). 

1. Підприємець у попередньому році був на загальній системі оподаткування і отримав дохід (прибуток) за результатами минулого року.

Згідно п. 4.5.2 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 р. №21-5, фізичні особи - підприємці, незалежно від одержуваного в поточному році доходу (прибутку), сплачують єдиний соціальний внесок (далі - ЄСВ) до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада у вигляді авансових платежів у розмірі 25% від річної суми єдиного внеску, нарахованого на суму, визначену податковими органами для сплати авансових сум податку на доходи фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності.

Такі авансові платежі з ЄСВ встановлюються підприємцем самостійно. Вони розраховуються від суми чистого доходу (п. 177,2 ПКУ), визначеного у податковій декларації з ПДФО за минулий рік (п. 177.5 ПКУ), і не можуть бути менше ніж 25% від розрахованої річної суми єдиного внеску, нарахованого на таку суму доходу (п. 3.3 та пп. 4.5.2 Інструкції №21-5).

 Після закінчення року (до 1 квітня наступного року) платник подає до Пенсійного фонду відповідний звіт (Додаток 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 08.10.2010 р. №22-2), в якому проводиться остаточний розрахунок ЄСВ за рік.

Суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються при цьому остаточному розрахунку і підприємець або доплачує ЄСВ, або пенсійний фонд повертає йому переплату або, що більш імовірно, зараховує її в рахунок майбутніх платежів.

З вищевикладеного можна зробити висновок: якщо підприємець у попередньому році мав оподатковуваний дохід (прибуток), то він сплачує авансові внески з ЄСВ незалежно від того, чи є в поточному році доходи або діяльність взагалі не ведеться. Перерахунок буде проведений по кінцю поточного року відповідним звітом.

2. Підприємець у попередньому році був на загальній системі оподаткування і не отримав дохід (прибуток) або отримав збиток за результатами минулого року.

Відповідно до п. 177.2 ПКУ об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Якщо підприємець за результатами минулого року отримав збиток (тобто Негативний дохід) або дохід, рівний нулю, то такий дохід не може розглядатися для цілей оподаткування. Отже, авансові внески з ЄСВ підприємець не сплачує.

3. Підприємець у попередньому році був на спрощеній системі оподаткування і перейшов на загальну або був зареєстрований протягом поточного року.

Відповідно до пп. 177.5.2 ПКУ такі підприємці подають податкову декларацію з результатами звітного кварталу, в якому розпочата діяльність або здійснено перехід на загальну систему оподаткування, де відображають самостійно розраховані авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб в залежності від отриманого доходу в звітному кварталі. У декларації відображаються самостійно розраховані авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб на наступні квартали звітного року. При цьому розмір щоквартального авансового платежу у звітному році повинен бути не менше суми податку на доходи фізичних осіб за підсумками звітного кварталу.

Відповідно, і авансові внески з ЄСВ розраховуватимуться від суми чистого доходу (з якого будуть сплачені авансові внески з ПДФО), відображеного в цій декларації. Сплачуватися такі авансові внески повинні у строки, визначені пп. 4.5.2 Інструкції №21-5.

Отже, якщо діяльність не здійснювалася або за підсумками такого першого кварталу був отриманий «нульовий» дохід або збиток, то підприємець не сплачує авансові внески з ЄСВ, навіть у розмірі мінімального страхового внеску.

Доступ до повного тексту матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо Ви вже зареєстровані на нашому сайті - будь ласка, авторизуйтесь.

Якщо поки що ні - зареєструйтесь прямо зараз: це просто, не вимагає Ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Що ще дає реєстрація?

Джерело
ГУ ДФС у Львівській області
Рубрика:
Праця та соціальний захист / ЄСВ, соціальний захист
Теги:
Доходи , Єдиний соціальний внесок , Підприємці

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі