Пільга з ЄСВ встановлена ч. 3 ст. 24 Закону про зайнятість і діє з 01.01.2013 р.
Вона передбачає, що роботодавець, який створив нове робоче місце (хоча б одне, але кількість їх не обмежена) та працевлаштував на це місце працівника/працівників (уклавши з ним/з ними трудовий договір), має право на компенсацію 50% сум нарахованого та сплаченого ЄСВ за місяць, за який його сплачено.
Якщо відомості, наведені у довідці, зміняться, зокрема якщо нового працівника було звільнено або змінилися зазначені у довідці дані, так само у разі якщо на його робоче місце було прийнято іншого нового працівника, то працедавцю потрібно буде повідомити про це ПФУ. У якій формі слід поінформувати, Порядок №153 не встановлює. На думку автора, в такому разі подаємо нову довідку протягом 5 робочих днів з дати змін. Хоча, можливо, у ПФУ буде інша точка зору щодо цього, тож почекаймо наступних офіційних роз'яснень.
Рішення щодо повернення коштів працедавцю приймає територіальний орган ПФУ після отримання відповідної інформації від територіального органу Держпраці. Максимальний термін прийняття такого рішення розраховується таким чином:
1) 5 робочих днів з дати отримання довідки на надсилання звернення щодо підтвердження зазначеної у довідці інформації (від органу ПФУ до територіального органу Держпраці);
2) місячний строк (не уточнено, що мається на увазі, але припустімо, що 30 календарних днів у середньому) на те, щоб підтвердити інформацію (від територіального органу Держпраці до органу ПФУ);
3) 10 днів (оскільки не уточнено, яких, сподіваємося, йдеться про календарні дні) для прийняття остаточного рішення ПФУ про виплату компенсації.
Отже, у середньому 1,5 місяця. Єдине, що Порядок №153 не встановлює, яким чином працедавець дізнається про прийняте щодо його права на пільгу рішення територіального органу ПФУ. На думку автора, орган ПФУ має надати працедавцю таке рішення (позитивне або відмову) у письмовій формі (або за зверненням особисто, або поштою). Звісно, практика покаже, як це відбуватиметься, але автор вважає, що ПФУ найближчим часом зазначить це або у змінах до Порядку №153, або в офіційному роз'ясненні.
Як сказано у п. 8 Порядку №153, виплачується компенсація на підставі звіту щомісяця протягом 12 календарних місяців після завершення аналогічного періоду з дня укладення трудового договору з особою, працевлаштованою на нове робоче місце, шляхом перерахування коштів з окремого рахунка органу ПФУ на банківський рахунок роботодавця, зазначений у довідці.
Приклад Підприємство ТОВ «Металург» 03.01.2013 р. створило нове робоче місце з окладом 5000 грн та працевлаштувало на нього нового працівника. Оскільки щомісячні виплати працівникові перевищували 3 мінімальні зарплати, встановлені протягом 2013 р., підприємство 13.09.2013 р. (дата умовна) подало довідку до ПФУ за місцем своєї реєстрації (див. зразок). Через два місяці підприємство отримало відповідь із рішенням про виплату йому компенсації частини суми ЄСВ, сплаченого за такого працівника. У лютому 2014 р. підприємство подало звіт про суму нарахованого та сплаченого ЄСВ за працівника, на підставі якого отримало компенсацію. Розмір компенсації визначатиметься таким чином. Припустімо, оклад працівника не змінювався і сума нарахованої зарплати за січень 2014 р. становитиме 5000 грн, а ставка ЄСВ, встановлена для підприємства, становитиме 40%. Отже, загальна сума ЄСВ, яку підприємство нарахує та сплатить за такого працівника, — 5000 х 40% = 2000 грн (сума умовна). А сума компенсації, яку підприємство отримає у лютому за січень, дорівнює 2000 х 50% = 1000 грн.