Порядок оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців передбачений ст. 177 ПКУ.
Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (пп. 177.2 ПКУ).
Для визначення загального оподатковуваного доходу застосовується касовий метод, а при визначенні витрат враховуються тільки ті витрати, які пов’язані з отриманням доходу та підтвердженні відповідними документами про їх оплату (підкатегорія 104.05,«ЗІР», запитання: «Як формується загальний оподатковуваний дохід та сума витрат ФОП на загальній системі оподаткування, а саме за касовим методом чи за першою подією?»).
На підставі вищесказаного податківці у підкатегорії 104.05, «ЗІР» (питання: «Чи має право ФОП на загальній системі оподаткування враховувати документально підтверджені витрати, які були фактично понесені під час здійснення діяльності на спрощеній системі оподаткування?») зазначають: оскільки для визначення чистого оподатковуваного прибутку витрати фізичної особи – підприємця на загальній системі оподатковування формуються при отриманні доходу, то така фізична особа має право врахувати суму витрат, яка безпосередньо пов’язана з отриманням доходу, незалежно від того на якій системі оподаткування вони фактично були понесені.
Будь-яких інших роз’яснень по перехідним операціям від податківців немає.
Таким чином, якщо витрати були понесені для отримання доходу, який отримано вже на загальній системі – за датою отримання коштів, то незалежно від того, що ці витрати були понесені ще на спрощеній системі, вони мають бути враховані при визначені чистого оподатковуваного прибутку ФОП-"загальносистемника". Тобто витрати мають прив’язку до доходів. І саме від цього слід відштовхуватися при визначені, чи мають витрати бути вже враховані на загальній системі.
Вважаємо, що всі зазначені у питанні витрати, а саме – ЄСВ, сплачений як за себе, так і за працівників, а також ЄП стосуються доходу, отриманого ще на спрощеній системі оподаткування, адже такі витрати, хоча й були фактично сплачені на загальній системі оподаткування, втім не мають відношення до доходу ФОП вже в якості ФОП-"загальносистемника". А тому, вважаємо, що такі витрати не мають місце при визначенні чистого оподатковуваного прибутку у ІІ кварталі.
Оскільки роз’яснень з цього приводу з боку податківців немає, радимо звернутися до них за ІПК.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити