• Посилання скопійовано

Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань: нюанси

Чи має право комунальна установа (засновники РДА та рада) за рахунок власних коштів надати матеріальну допомогу працівникам для вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньомісячної заробітної плати?

За приписами ч. 1 ст. 15 Закону про оплату праці форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами. 

Нагадаємо, що відповідно до ст. 16 Закону про оплату праці для підприємств та організацій, які знаходяться на госпрозрахунку і отримують дотації з бюджету, організація оплати праці здійснюється відповідно до ст. 15 Закону про оплату праці, але в межах, визначених для них у встановленому порядку сум дотацій та власних доходів з урахуванням умов, встановлених Постановою КМУ від 31.08.1997 р. №948

Таким чином, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат працівників підприємств та організацій державної і комунальної власності, що дотуються з бюджету, встановлюються у колективному договорі з дотриманням умов, розмірів і норм, передбачених законодавством. 

Зокрема, у такому документі мають бути вказані суми, які можуть бути виплачені, джерело виплати (резервний фонд, власні кошти, дотації від органів місцевого самоврядування тощо), мета виплати (на оздоровлення, на соціально-побутові потреби тощо), а також час виплати. В зазначеному випадку, йдеться про виплату матеріальної допомоги, яка не носить систематичного характеру. Для комунальних підприємств документи щодо компенсаційних та інших заохочувальних виплат працівникам затверджуються міською радою із зазначенням джерел таких виплат (ст. 26 Закону України від “Про місцеве самоврядування”). При цьому, враховуються, зокрема, положення Типового статуту комунального підприємства, організаційної структури та рекомендованого штатного розпису комунальних підприємств у відповідному регіоні, а також Положення про преміювання працівників комунальних підприємств. Навіть, у разі, коли такі виплати здійснюються за рахунок власних коштів, комунальні підприємства мають враховувати все вище наведене та виплачувати додаткові виплати працівникам у відповідності до затвердженого на підприємстві колективного договору або відповідного положення про преміювання, інші виплати тощо (умовами Статуту комунального підприємства відповідні повноваження мають бути надані керівнику підприємства або вирішуватись на загальних зборах засновників).

Слід також враховувати, що у разі, якщо такі виплати мають систематичний характер (виплачуються кілька разів на рік), то такі суми оподатковуються в загальному порядку з врахуванням норм ст. 16 Закону про оплату праці та Постанови №948 (п. 167.1 ПКУ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Інше

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Інше»

  • Утримання комунального та кредитного боргу за виконавчими листам із суми допомоги за лікарняними
    Підприємство має виконавчі листи за працівниками на погашення боргу за комунальними платежами, кредитами тощо. Чи можна робити утримання із нарахованої суми допомоги з тимчасової непрацездатності (за рахунок підприємства, за рахунок ПФУ, доглядових)?
    16.08.202488
  • Використання автовишки двома працівниками одночасно – водієм та оператором
    На підприємстві є автовишка. Водій, який має категорію С, боїться висоти. Чи можна закріпити автовишку, як авто за працівником з категорією С, а оператором вишки призначити іншого працівника? Чи потрібно отримувати посвідчення на роботу на висоті обом працівникам чи тільки оператору?
    17.06.202420
  • Розрахунок вихідної допомоги з 12 вересня 2023 року
    Як має розраховуватись вихідна допомога з 12.09.23 р., якщо вона визначена в розмірі середньої заробітної плати: за 2 чи 12 місяців?
    20.10.20231 126
  • Витрати на транспортні послуги у благодійного фонду
    Благодійник (резидент) за заявою БФ закупив за кордоном обладнання, перевезення якого оплатив БФ за рахунок отриманої від інших благодійників допомоги. Куди віднести витрати на транспортні послуги: потрібно їх додати до вартості обладнання чи списати окремо на благодійну діяльність та відобразити в звіті про використання доходів неприбуткової організації?
    10.04.2023182
  • Лист з Районної військової адміністрації на звернення ПФУ
    На підприємство надійшов лист з Районної військової адміністрації, що з ПФУ звернулись з листом щодо нарахування зарплати меншої від МЗП у листопаді 2021 р. Порушили вимоги ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ (якщо база нарахування ЄСВ менша за МЗП, сума ЄСВ розраховується, як добуток МЗП). Чи правомірна їх вимога? Ситуація в листопаді 2021 р. була наступна...
    21.07.2022111