За приписами ч. 1 ст. 15 Закону про оплату праці форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною, галузевими (міжгалузевими) і територіальними угодами.
Нагадаємо, що відповідно до ст. 16 Закону про оплату праці для підприємств та організацій, які знаходяться на госпрозрахунку і отримують дотації з бюджету, організація оплати праці здійснюється відповідно до ст. 15 Закону про оплату праці, але в межах, визначених для них у встановленому порядку сум дотацій та власних доходів з урахуванням умов, встановлених Постановою КМУ від 31.08.1997 р. №948.
Таким чином, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат працівників підприємств та організацій державної і комунальної власності, що дотуються з бюджету, встановлюються у колективному договорі з дотриманням умов, розмірів і норм, передбачених законодавством.
Зокрема, у такому документі мають бути вказані суми, які можуть бути виплачені, джерело виплати (резервний фонд, власні кошти, дотації від органів місцевого самоврядування тощо), мета виплати (на оздоровлення, на соціально-побутові потреби тощо), а також час виплати. В зазначеному випадку, йдеться про виплату матеріальної допомоги, яка не носить систематичного характеру. Для комунальних підприємств документи щодо компенсаційних та інших заохочувальних виплат працівникам затверджуються міською радою із зазначенням джерел таких виплат (ст. 26 Закону України від “Про місцеве самоврядування”). При цьому, враховуються, зокрема, положення Типового статуту комунального підприємства, організаційної структури та рекомендованого штатного розпису комунальних підприємств у відповідному регіоні, а також Положення про преміювання працівників комунальних підприємств. Навіть, у разі, коли такі виплати здійснюються за рахунок власних коштів, комунальні підприємства мають враховувати все вище наведене та виплачувати додаткові виплати працівникам у відповідності до затвердженого на підприємстві колективного договору або відповідного положення про преміювання, інші виплати тощо (умовами Статуту комунального підприємства відповідні повноваження мають бути надані керівнику підприємства або вирішуватись на загальних зборах засновників).
Слід також враховувати, що у разі, якщо такі виплати мають систематичний характер (виплачуються кілька разів на рік), то такі суми оподатковуються в загальному порядку з врахуванням норм ст. 16 Закону про оплату праці та Постанови №948 (п. 167.1 ПКУ).
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись