• Посилання скопійовано

Коефіцієнт коригування відпускних при переході з місячного окладу на погодинну оплату праці

Як розрахувати коефіцієнт підвищення відпускних для погодинних тарифних ставок? Як бути у випадку, коли у розрахунковому періоді у працівника був перехід з окладу на годинну тарифну ставку, яку згодом було підвищено?

Запитання:

Працівник йде у щорічну відпустку з 5 лютого 2018 р. Місячний посадовий оклад у лютому – травні 2017 р. складав 3300 грн. З 1 червня 2017 р. працівник переведений на погодинну тарифну ставку в 26,34 грн/год. 3 1 жовтня 2017 р. тарифна ставка підвищена до 27,95 грн/год., а з 1 січня 2018 р. – до 31,95 грн/год. Як розрахувати коефіцієнт підвищення відпускних для погодинних тарифних ставок? Як бути у випадку, коли у розрахунковому періоді  у працівника був перехід з окладу на годинну тарифну ставку, яку згодом було підвищено?

 

Відповідь:

У п. 10 Порядку №100 зазначається, що у випадку підвищення тарифних ставок  і посадових окладів на підприємстві відповідно до актів законодавства, а також за рішеннями, передбаченими в колективних договорах, як у розрахунковому періоді, так і у періоді, протягом якого за працівником зберігається середній заробіток, зарплата, включаючи премії та інші виплати, що враховуються при обчисленні середньої зарплати, за проміжок часу до підвищення коригуються на коефіцієнт їх підвищення.

На госпрозрахункових підприємствах коригування зарплати провадиться з урахуванням фінансових можливостей.

 

Щодо переходу з місячного окладу на годинну тарифну ставку

Годинна тарифна ставка у більшості випадків в штатному розписі не встановлюється.

Розглянемо порядок розрахунку годинних тарифних ставок працівникам-"погодинникам" у порівнянні  з розрахунком працівникам, які отримують оклади.

Отже, для працівників-"окладників", годинні тарифні ставки визначають в кінці місяця шляхом ділення окладу за місяць на місячну норму тривалості робочого часу.

Для працівників-погодинників годинні тарифні ставки розраховуються шляхом ділення ставки (окладу) за місяць на середньогодинну норму тривалості робочого часу.

Разом з тим, якщо відбувається зміна середньомісячної норми тривалості робочого часу, на підприємстві локальним актом слід змінити і пов’язані з цим годинні тарифні ставки працівників-"погодинників".

Форми та системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (ч. 2 ст. 97 КЗпП).

У галузевих угодах, як правило, впорядкування тарифних ставок робітників обмежується лише коефіцієнтами їх співвідношення з мінімальною тарифною ставкою робітника І розряду. Також зазначається, що конкретні мінімальні розміри тарифних ставок "погодинників" визначають шляхом ділення місячних розмірів тарифних ставок на середньомісячну норму тривалості робочого часу (з міжгалузевих угод на 2014-2016 р.)

У штатному розписі зазначаються місячні тарифні ставки (оклади) з урахуванням потреб підприємства певної кваліфікації і без зазначення прізвищ.

У наказі по підприємству слід  відповідно до штатного розпису затвердити місячні тарифні ставки і посадові оклади. У цьому ж наказі можна передбачити й розміри годинних тарифних ставок.

Іншими словами, у будь-якому випадку, принцип запровадження годинних тарифних ставок повинен базуватися на затверджених розмірах місячних ставок і середньомісячній нормі годин.

Тобто для вирішення даного запитання, слід визначити, якими є базові місячні ставки для визначення погодинних. Оскільки погодинні тарифні ставки без бази (місячних ставок (окладів)) не визначаються.

З повітря годинні ставки працівників-"погодинників" не беруться, а завжди має бути певне підґрунтя, тобто місячна тарифна ставка.

Отже, для визначення коефіцієнтів підвищення, слід визначитися, як зросли місячні тарифні ставки з яких вирахували погодинні. А далі провести коригування відповідно до п. 10 Порядку №100.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Галина Казначей

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»