Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону про соцстрахування допомога по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей - 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомога по вагітності та пологах виплачується за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 - до пологів та 90 - після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюється сумарно та надається застрахованій особі у повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Оскільки листок непрацездатності видається до пологів, коли ще не настав факт ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей, то він видається на таку кількість календарних днів, на яку має право жінка на момент видачі листка – 126 к.д. або 180 к.д., якщо жінка має категорію особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Після того, як відбудуться пологи, стане відомо, чи має право жінка на подовжену кількість календарних днів відпустки. Якщо так, то їй видається продовження листка непрацездатності, у якому вказується причина подовження відпустки.
Пунктом 6.2 Інструкції про порядок видачі документів, які підтверджують тимчасову непрацездатність громадян передбачено, що у випадку передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовий період жінці додатково видають листок непрацездатності на 14 календарних днів (окрім жінок, віднесених до 1–3-ї категорій постраждалих унаслідок Чорнобильської катастрофи, відпустка яких у зв'язку з вагітністю та пологами має більшу тривалість). На підставі цього листка непрацездатності раніше надана на 126 календарних днів відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами продовжується ще на 14 календарних днів. Цей листок непрацездатності оплачується аналогічно попередньому, виданому жінці на період відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами, оскільки це той страховий випадок з тим ж розрахунковим періодом для обчислення середньої зарплати.
Тож продовження періоду допомоги по вагітності та пологах застрахованій особі виплачується за такою ж середньою зарплатою, як і основна сума допомоги - 105,12 грн – на рівні мінімальної зарплати.
Зміни у порядку розрахунку допомоги по вагітності та пологах з 11.10.2017 р. не стосуються жінок, які протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку мають страховий стаж більше шести місяців. Для таких жінок відповідно до ч. 2. ст. 26 Закону про соцстрахування сума допомоги по вагітності та пологах у розрахунку на місяць не повинна перевищувати розміру максимальної величини бази нарахування ЄСВ та не може бути меншою за розмір допомоги, обчислений із мінімальної зарплати, встановленої на час настання страхового випадку.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити