• Посилання скопійовано

Навчання та атестація персоналу перед укладенням трудового договору суперечить КзпП

Кафе (КВЕД 56.10) оформлює на роботу працівника з досвідом роботи з першого дня. Працівник без досвіду роботи проходить навчання, оформлюється договір про надання послуг( безкоштовне навчання). Якщо після атестації працівник відмовляється працювати, він повинен відшкодувати вартість навчання. Чи треба для цього ліцензія. Чи додавати КВЕД 85.59?

Враховуючи особливості прийняття на роботу працівників та їх навчання, слід звернути увагу на такий момент.

По-перше, ми в жодному разі не можемо заперечувати права підприємства влаштовувати навчання працівників за профілем підприємства. Окрім того, коли йдеться про студентів вузів та учнів профтехучилищ, то для таких категорій осіб передбачений навіть типовий договір на стажування. Для такого виду госпдіяльності ліцензії не потрібно, але КВЕД 85.59 "Інші види освіти" внести до ЄДР варто.

По-друге, при прийнятті на роботу всіх категорій осіб ст. 27-28 КзпП встановлюють право роботодавця встановити строк випробування терміном від одного до шести місяців. За результатами такого випробування роботодавець або залишає працівника на роботі (за умови, що строк випробування закінчився, а працівник залишився на роботі), або розриває з ним договір. У будь-якому разі, йдеться про трудові правовідносини з укладення трудового договору.

Таким чином, слід розуміти, що проведення навчання осіб, які за умовами запитання, укладаються цивільно-правовий договір для проходження навчання, жодним чином не може бути пов’язаний з трудовими правовідносинами — ні дійсними, ні майбутніми. Окрім того, встановлювати вимогу у договорі про навчання щодо його безоплатності за умови наступного працевлаштування роботодавець не вправі. Таке суперечить вимогам ст. 27-28 КзпП.

Адже, в даному випадку, будь-яка прив’язка до трудових правовідносин спрямовує до обов’язковості укладення не договору ЦПХ про навчання, а про трудовий договір з випробувальним терміном. Проходження навчання за договорами ЦПХ — може розглядатись лише як окремий вид госпдіяльності відповідного закладу громадського харчування.

Ще пару слів в частині атестації за результатами такого навчання майбутніх працівників.

Атестація працівників, зокрема, йдеться про встановлення роботодавцем відповідності працівник найманій посаді та його достатньої кваліфікації, має відбуватись у відповідності до вимог чинного законодавства. І, вона (атестація), по-перше, стосується виключно працівників, а по-друге, відбувається або у відповідності до вимог нормативних документів, або у відповідності до Положення про атестацію, розробленого власником або уповноваженим ним органом (коли йдеться про юрособи приватного права).

У будь-якому разі, жодної атестації перед прийняттям на роботу (укладенням трудового договору) нормами КзпП не передбачено, що може бути витлумачено як погіршення становища (дискримінації) особи яка претендує на відповідну посаду в частині встановлення вимог при прийнятті на роботу, не передбачених законом, або необґрунтованої відмови в укладенні трудового договору через встановлення переваг особам, які пройшли так звану атестацію та зазначені у запитанні курси.

Тому, у разі, якщо один із майбутніх працівників подасть скаргу до органів Держпраці, такі дії роботодавця можуть бути розцінені перевіряючими як умови для прийняття на роботу, які не передбачені трудовим законодавством. А укладення таких договорів — приховування факту трудових правовідносин з випробувальним терміном та встановлення незаконних переваг та вимог при прийнятті на роботу.

Відповідно до ст. 265 КзпП у разі виявлення під час перевірки (за скаргою одного з працівників або в результаті планової перевірки) наведених вище порушень, органи Держпраці можуть притягнути такого роботодавця до відповідальності у вигляді штрафу у розмірі від 96 000 грн до 320 000 грн. 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202431
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202423
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024319
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202425
  • Чи дають отримані гранти право на бронювання працівників?
    Чи дають право на бронювання працівників гранти на створення та розвиток виробництв переробної промисловості?
    18.11.202427