• Посилання скопійовано

Скасування повідомлення про прийняття на роботу, якщо працівник не приступив до роботи

Як діяти роботодавцю, якщо було подано повідомлення про прийняття на роботу, але працівник, не розпочавши роботу, відмовився від працевлаштування? Чи можна скасувати таке повідомлення? Чи необхідно оформлювати прийняття та подальше звільнення працівника?

У ситуації, коли повідомлення про прийняття на роботу подано, а працівник передумав і не вийшов на роботу, звільняти його не потрібно, оскільки трудові відносини фактично не розпочалися. Замість цього необхідно провести процедуру скасування повідомлення.

 

Правове обґрунтування

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП, працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску.

Оскільки працівник не приступив до виконання своїх обов'язків, трудовий договір не набрав чинності, а трудові відносини не виникли. Отже, підстав для звільнення немає, оскільки звільнити можна лише того, хто перебуває у трудових відносинах.

 

Процедура скасування повідомлення про прийняття

Якщо працівник повідомив про своє рішення не виходити на роботу, роботодавцю слід дотримуватися такого алгоритму дій:

  • Отримати підтвердження від працівника. Бажано отримати від працівника письмову заяву про відкликання його попередньої заяви про прийняття на роботу. Якщо працівник відмовляється надати таку заяву, необхідно скласти акт про відмову приступити до роботи. Цей акт складається у довільній формі та засвідчується підписами представників роботодавця;
  • Видати наказ про скасування наказу про прийняття. На підставі заяви працівника або складеного акта видається наказ про скасування наказу про прийняття на роботу. Це внутрішній документ, який фіксує анулювання попереднього рішення;
  • Подати "скасовуюче" повідомлення до ДПС. Після видання наказу про скасування необхідно подати до територіального органу Державної податкової служби нове Повідомлення про прийняття на роботу, але з позначкою "скасовуюче" у графі 2 "Тип". Це повідомлення буде ідентичним до початкового за всіма реквізитами працівника та наказу, але його тип вказуватиме на анулювання попередньої інформації.

 

Чи потрібно оформлювати звільнення?

Оформлювати прийняття на роботу в понеділок, а потім звільнення, є неправильним. Така процедура є недоцільною та юридично некоректною, оскільки трудові відносини фактично не почалися. Процедура звільнення застосовується для припинення існуючих трудових відносин.

Слід зазначити, що якщо працівник просто не з'явився на роботу і не повідомив про причини, роботодавець не може автоматично подавати скасовуюче повідомлення. У такому випадку спочатку необхідно з'ясувати причини відсутності.

Висновки:

1. Якщо працівник відмовився від працевлаштування після подання повідомлення до ДПС, але до фактичного початку роботи, роботодавець повинен:

  • задокументувати відмову працівника (заявою або актом);
  • видати наказ про скасування наказу про прийняття на роботу;
  • подати до ДПС Повідомлення про прийняття на роботу з типом "скасовуюче".

2. Чинне законодавство не встановлює строків для подання скасовуючого повідомлення, однак це доцільно зробити одразу після видання наказу про скасування. Відповідальність у вигляді штрафу за неподання або несвоєчасне подання скасовуючого повідомлення не передбачена; штрафні санкції застосовуються лише за порушення, пов'язані з початковим повідомленням.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Переогляд інвалідності (ЕКОПФО) у 2025 році: відповіді на питання
    Працівник має інвалідність, встановлену з 10.10.2024 по 10.10.2026 рр. Чи потрібно йому проходити переогляд (ЕКОПФО) до 01.07.2025 року? Чи стосується вимога повторного проходження ЕКОПФО осіб з довічною інвалідністю?
    10.07.20259
  • Стипендії за рахунок підприємства: що з оподаткуванням?
    Підприємство виплачує стипендію своїм працівникам, які навчаються у ВУЗі. Між підприємством, навчальним закладом і студентом підписаний тристоронній договір пожертви. Сума пожертви (стипендії) становить 5250,00 грн кожен місяць. Неоподатковувана сума 4250,00 грн врахувується тільки один раз за навчальний рік чи застосовується кожного місяця до стипендії?
    10.07.20255
  • Утримання аліментів з допомоги при виході на пенсію
    Працівник звільняється за власним бажанням з виходом на пенсію. Йому нараховано одноразову грошову допомогу при виході на пенсію. Чи потрібно утримувати з даної виплати аліменти на утримання дитини? Чи можна вважати цю виплату як вихідну допомогу при звільненні?
    10.07.202519
  • Доплата за ведення військового обліку при врегулюванні посадовою інструкцією
    Чи потрібно доплачувати Інспектору з кадрів за ведення військового обліку, в інструкції прописані її обовязки, щодо ведення військового обліку?
    10.07.2025285
  • Простій 2/3 годинної тарифної ставки
    На підприємстві оголошено простій не з вини працівника на 19 днів з 12.05.2025 по 30.05.2025 р. (згідно з наказом). Оплату простою здійснювати за календарні дні чи робочі, що припадають на цей період?
    09.07.202536