• Посилання скопійовано

Щорічний медичний огляд працівника згідно з договором добровільного медстрахування та додаткове благо

Чи буде додатковим благом працівника щорічний медичний огляд, якщо дану послугу включено в договір добровільного медичного страхування?

Для коректної відповіді на це питання важливо розмежувати два аспекти: оподаткування страхових платежів, які роботодавець сплачує за договором ДМС, та оподаткування безпосередньо медичного огляду як послуги, отриманої працівником.

 

Оподаткування страхових платежів (внесків) роботодавця за договором ДМС

Роботодавець, сплачуючи страхові внески за договором ДМС за своїх працівників, повинен враховувати норми Податкового кодексу України (далі – ПКУ) щодо оподаткування таких платежів.

Згідно з підпунктом «в» підпункту 164.2.16 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається сума пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), у тому числі, за договорами добровільного медичного страхування та за договором страхування додаткової пенсії, внесків на пенсійні вклади, внесків до фонду банківського управління, сплачена будь-якою особою – резидентом за платника податку чи на його користь, крім сум, що сплачуються роботодавцем-резидентом за свій кошт за договорами добровільного медичного страхування в межах 30 відсотків нарахованої заробітної плати такому працівнику.

Отже, сума страхових внесків за ДМС, сплачена роботодавцем за працівника, не включається до оподатковуваного доходу працівника, якщо вона не перевищує 30% нарахованої заробітної плати такого працівника за відповідний місяць. Якщо сума внесків перевищує цю межу, сума перевищення вважається додатковим благом у негрошовій формі (пп. 164.2.17 ПКУ) та оподатковується податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18% із застосуванням натурального коефіцієнта (п. 164.5 ПКУ) та військовим збором (ВЗ) за ставкою 5% (без застосування коефіцієнта).

 

Оподаткування медичного огляду як страхової виплати

Якщо щорічний медичний огляд передбачений умовами договору ДМС як страховий випадок, і страхова компанія оплачує вартість цього огляду безпосередньо медичному закладу, то така оплата розглядається як страхова виплата на користь застрахованої особи (працівника).

Відповідно до підпункту 165.1.27 ПКУ, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента або страховика-нерезидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, у разі виконання певних умов. Зокрема, під час страхування життя або здоров'я платника податку, у разі страхового випадку – факт заподіяння шкоди застрахованій особі повинен бути належним чином підтверджений.

Таким чином, якщо медичний огляд є страховим випадком за договором ДМС, і його проведення та оплата належним чином підтверджені, сума такої страхової виплати (вартість медичного огляду, сплачена страховою компанією) не включається до оподатковуваного доходу працівника і, відповідно, не оподатковується ПДФО та ВЗ.

 

Висновки:

o Сама послуга щорічного медичного огляду, якщо вона покривається договором ДМС як страховий випадок і оплачується страховою компанією, не є додатковим благом для працівника і не оподатковується, оскільки є страховою виплатою, що звільняється від оподаткування згідно з пп. 165.1.27 ПКУ, за умови належного документального підтвердження.

o Додатковим благом працівника може бути частина страхового платежу (внеску), сплаченого роботодавцем за договором ДМС, якщо ця сума перевищує 30% нарахованої заробітної плати працівника за відповідний місяць. Саме ця сума перевищення підлягає оподаткуванню ПДФО та ВЗ.

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Людмила Марченко

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»