• Посилання скопійовано

Індексація у разі прийняття працівників на існуючу посаду

02.07.2024 р. звільнився працівник. 03.07.2024 р. на його посаду прийняті два працівники за сумісництвом на менший оклад. Чи правомірний такий порядок? Якщо ні, то на яку суму потрібно підвищити зарплату працівників, щоб не нараховувати індексацію?

Правила, що регулюють процес проведення індексації, визначені Порядком №1078, ось з його допомогою і визначимо, який місяць є базовим для даної ситуації. 

Настання права на індексацію заробітної плати працівника залежить від базового місяця (точки відліку для обчислення індексу споживчих цін, далі - ІСЦ) і коефіцієнта індексації.

Для новоприйнятих працівників обчислення ІСЦ для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник (пп. 10-2 Порядку №1078).

Тобто, місяць підвищення окладу завжди є базовим місяцем для проведення індексації зарплати. Проте коли настане право на індексацію зарплати, а також яким буде коефіцієнт поточної індексації, залежить від розміру приросту ІСЦ.

Індексація зарплати новоприйнятого працівника залежить від того, на яку посаду він прийнятий. В даному випадку працівників прийнято за сумісництвом на одну штатну одиницю, вільну після звільнення працівника, а не на новостворену посаду, тому  базовим місяцем буде місяць останнього підвищення окладу за займаною посадою.

Навіть якщо одного з працівників прийняли на посаду, але шляхом збільшення кількості штатних одиниць, то базовим місяцем все одно буде місяць останнього підвищення окладу за аналогічною посадою.

Нагадаємо, що ст. 39 Закону про Держбюджет - 2024 визначено, що обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення, через призупинення індексації на 2023 п. 3 Прикінцевих положень Закону про Держбюджет - 2023, проводиться наростаючим підсумком починаючи з 1 січня 2024 року.

Тобто базовим місяцем нарахування індексації зарплати став грудень 2023 року, оскільки нарахування індексації відновили з 1 січня 2024 року. 

У пп. 5 Порядку №1078 зазначено, що у разі підвищення тарифних ставок (посадових окладів) значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1, або 100 відсотків. Тобто Порядок №1078 передбачає зміну базового місяця лише у разі підвищення окладів. Отже, місяць, у якому відбувається підвищення посадових окладів, стає базовим для проведення індексації.

Зменшення посадових окладів у зв'язку зі зміною істотних умов праці жодним чином не впливає на зміну базового місяця для проведення індексації. Тобто роботодавець і далі виплачуватиме працівникам суми індексації, розраховані виходячи з останнього підвищення окладу.

Таким чином, прийняття працівників на існуючу посаду зі зменшеним посадовим окладом не звільняє роботодавця від нарахування їм індексації, тобто у серпні 2024 р., незважаючи на прийняття їх на роботу у липні, оскільки базовий місяць для її проведення – грудень 2023 року. 

Щодо підвищення окладів для непроведення індексації зазначимо таке:

Роботодавцям не забороняється переглядати та підвищувати посадові оклади працівників протягом року за самостійним рішенням, оскільки підвищення окладів на кілька гривень щомісяця або навіть щокварталу не заборонено законом.

Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. У разі підвищення посадових окладів у місяці, в якому право на індексацію ще не виникло, такий місяць є базовим.

Щоб визначити місяць, в якому потрібно буде підвищити оклади, потрібно щомісяця перевіряти за калькулятором індексації (Калькулятор індексації заробітної плати | «Дебет-Кредит» - Сервіси для бухгалтера (dtkt.ua), чи не виникає індексація у тому місяці, за який проводиться нараховування зарплати. Якщо калькулятор покаже ненульову суму індексації за поточний місяць, значить, у цьому місяці вже час переглядати оклади (звісно, у бік збільшення!). Якщо в цьому місяці збільшити оклади, він стане новим базовим місяцем, і знову на кілька місяців можна «забути» про індексацію, допоки не буде перевищено поріг індексації 103%.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Кількість годин за графіком змінності менша від норми робочого часу
    При складанні графіка змінності при підсумованому обліку робочого часу з квартальним обліковим періодом кількість відпрацьованих годин в обліковому періоді виходить менше на 12 годин за норму за 5-денним робочим тижнем за цей же період. Норма в ІІІ кварталі за 5-денним робочим тижнем = 518 годин, а за графіком змінності = 506 годин. Виникає недопрацювання до норми у розмірі 12 годин. Чи потрібно оплачувати таке недопрацювання?
    03.10.2024382
  • Одна посада, але різні оклади у штатному розписі резидента Дія Сіті
    ТОВ – резидент ДІЯ Сіті. У штаті є працівники, які займають одну і ту ж посаду, працюють однакову кількість годин в місяць, але мають різні оклади. Чи коректно відображати в штатному розписі 5 рядків для посади бухгалтера і відповідно 5 різних окладів? Чи оклад має бути у всіх однаковий? Чи потрібно змінювати назви посад в штатному розписі та вносити зміни в трудові книжки?
    30.09.202445
  • Допомога на поховання працівника сумісника від роботодавця
    Помер працівник, який працював за сумісництвом, тобто не за основним місцем роботи. Роботодавець хоче виплатити допомогу на поховання своїм коштом. Чи є обмеження щодо суми такої виплати для сумісника? Як оподатковується така допомога? Як її відображати в єдиній звітності?
    25.09.202437
  • Оформлення на роботу студента ВНЗ на неповний робочий день
    Як оформити на роботу студента ВНЗ очної форми навчання? Чи можна його оформити на неповний робочий день за основним місцем роботи?
    25.09.2024593
  • Оплата відрядження працівників іноземної організації філією
    В Україні зареєстрована філія іноземної благодійної організації, в якій працюють особи-іноземці, які напряму не пов’язані з філією і зарплату отримують з іноземної організації. Час від часу виникає потреба у здійсненні ними відрядження, відповідно, виникають витрати на проїзд, харчування, проживання. Якщо ці витрати покриватиме філія, то чи не буде це для них додатковим благом? Чи не виникнуть через це додаткові податки?
    24.09.202414