• Посилання скопійовано

Працівник з інвалідністю із зарплатою менше МЗП та довідка МСЕК

Працівника оформлено на основне місце роботи в грудні 2023 р. на умовах неповного робочого дня (0,5 ставки). В січні 2024 р. він приніс документи про його інвалідність (не повідомив при оформленні на роботу). Чи обов'язково уточнювати додаток 1 єдиної звітності за грудень 2023 р.? Чи може отримувати працівник з інвалідністю зарплату менше МЗП?

Чи обов'язково уточнювати додаток 1 єдиної звітності за грудень 2023 р.? 

Згідно з пп. 5 п. 2 розд. ІІІ Інструкції №449 підставою для застосування роботодавцем ЄСВ у розмірі 8,41% є завірена копія довідки МСЕК.

Відповідно до абз. 8 п. 5 розд. ІІІ Інструкції №449 роботодавець, в якого працює особа з інвалідністю, нараховує ЄСВ у розмірі 8,41 % з дати встановлення групи інвалідності, але не раніше одержання завіреної копії довідки МСЕК та закінчується датою припинення інвалідності.

Завіряє таку копію роботодавець.

Отже, в даному випадку, роботодавець повинен застосовувати ставку 8,41% до зарплати працівника особи з інвалідністю з моменту надання ним на підприємство копії довідки МСЕК. Тож, оскільки працівник надав довідку роботодавцю у січні, то уточнювати додаток 1 єдиної звітності за грудень 2023 не має підстав, тим паче немає права для коригування суми ЄСВ нарахованої на зарплату працівника за ставкою 22%.

Застосовувати ставку 8,41% ЄСВ роботодавець має почати з зарплати січня 2024 року.

 

Чи може отримувати працівник з інвалідністю зарплату менше МЗП?

Відповідно до умов ст. 56 КЗпП, за угодою між сторонами трудового договору працівником і роботодавцем може встановлюватись як при прийнятті на роботу, так і згодом неповний робочий день або неповний робочий тиждень. 

Згідно зі ст. 172 КЗпП, роботодавець зобов’язаний на прохання працівника, як особі з інвалідністю, встановити неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці.

Крім того, ст. 3-1 Закону про оплату праці визначено осіб до яких застосовуються гарантії щодо дотримання МЗП. Це всі фізичні особи, які працюють за трудовими договорами, яким нарахована зарплата нижче законодавчо встановленого рівня МЗП за повністю виконану місячну (годинну) норму праці.

Оплата праці в умовах неповної тривалості робочого часу провадиться пропорційно відпрацьованому робочому часу або залежно від виробітку. Робота на умовах неповного робочого часу не тягне за собою будь-яких обмежень обсягу трудових прав працівників, як зазначено в ст. 56 КЗпП.

Отже, якщо працівник працює неповний робочий день, то він отримує зарплату пропорційно відпрацьованому часу, і не важливо, чи має він інвалідність, чи ні. Тому так, працівник – особа з інвалідністю може отримати зарплату меншу за МЗП. Про це ми писали тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    Сьогодні 11:0371
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202448
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202433
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024363
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426