Як розрахувати компенсацію відпустки при звільненні, якщо працівник у травні 2022 р. написав заяву на відпустку без збереження заробітної плати, а в грудні 2023 р. звільнився за власним бажанням?
Відпустка без збереження зарплати у розрахунку компенсації
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки, час перебування у відпустці без збереження зарплати зараховується до стажу роботи, що надає право на щорічну основну відпустку.
Отже, під час перебування у відпустці без збереження заробітної плати особа вважається працюючою і такою, що перебуває в трудових відносинах, тож така відпустка включається до трудового (загального) стажу.
Тому під час обчислення днів компенсації період перебування працівника у відпустці без збереження заробітної плати не потрібно вилучати, бо вона входить до стажу роботи.
Тож період відпустки без збереження зарплати в період травень 2022 по грудень 2023 р. дає право працівникові на дні щорічної відпустки, що підлягають компенсації в разі звільнення, за умови перебування в Україні.
У випадку перебування під час відпустки без збереження зарплати за кордоном, до стажу, що дає право на дні щорічної відпустки (п. 4 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки), увійдуть лише 90 к. днів, а от решта днів такої відпустки не даватиме права працівникові на дні щорічної відпустки.
Детально про це ми писали тут.
Але під час розрахунку середньої зарплати дні відпустки без збереження заробітної плати підлягають виключенню із розрахункового періоду.
Розрахунок компенсації днів відпустки
Згідно з абз. 2 п. 2 Порядку №100 обчислення середньої заробітної плати для виплати компенсації за невикористані відпустки, на які працівник набув право до 31 грудня 2023 р., проводиться виходячи з виплат, нарахованих у 2023 році.
Отже, розрахунковим періодом для обчислення компенсації працівнику, який звільняється у грудні 2023 року, буде січень 2023 – листопад 2023 рр.
Крім того, до розрахунку середньої зарплати входить час, коли працівникові надавалася відпустка без збереження заробітної плати (ст. 12 Закону №2136 та ст. 26 Закону про відпустки), який підлягає виключенню з розрахункового періоду (абз. 6 п. 2 Порядку №100).
Тож виходить, що в даному випадку у працівника немає жодного повного відпрацьованого місяця (з 1-го по 1 число), тому відсутній розрахунковий період. А якщо у працівника відсутній розрахунковий період, то середня заробітна плата обчислюється відповідно до абзаців 3 - 5 п. 4 Порядку №100 (абз. 8 п. 2 Порядку №100): у разі відсутності в розрахунковому періоді заробітної плати, середня зарплатарозраховується з установленого в трудовому договорі тарифної ставки, посадового (місячного) окладу. У випадку, якщо оклад є меншим за МЗП, то розрахунок слід проводити з МЗП.
Для розрахунку сумарного заробітку потрібно посадовий оклад (мінімальну заробітну плату) помножити на кількість місяців розрахункового періоду, в цьому випадку на 11місяців, бо розрахунковий період січень 2023 – листопад 2023 рр.
Далі для визначення суми середньої зарплати слід отриманий сумарний заробіток слід поділити на кількість календарних днів у розрахунковому періоді (за 11 місяців – це 334 к.дні). При розрахунку суми компенсації отриманий розмір середньої множиться на кількість днів невикористаної відпустки.
Також нагадаємо, що згідно з Законом №2136 і до закінчення воєнного стану роботодавцю надано право (а не обов’язок) працювати у святкові та неробочі дні. Про це ми писали тут.
Тому, якщо роботодавець перейшов на виконання норм цього Закону, то святкові і неробочі дні, починаючи з 24 березня 2022 р., з розрахункового періоду не виключаються. Якщо роботодавець дотримуватися старих правил по КЗпП, тоді із розрахунку відпускних потрібно виключити ще й святкові дні.
Як розрахувати кількість днів відпустки, що підлягає компенсацій?
Вище ми розглянули, що перебування працівника у відпустці без збереження зарплати дає йому право на дні щорічної відпустки, за умови перебування його в Україні. До цих днів додаються всі інші календарні дні щорічної відпустки, що накопичилася, не були використані, за час перебування у трудових відносинах з роботодавцем на момент звільнення.Вираховуються дні за карткою П-2 за кожен робочий рік.
Приклад
Працівник звільняється 26 грудня 2023 року. Оклад - 7000,00 грн. (що більше МЗП). З травня 2022 по грудень 2023 рр. він перебував у відпустці без збереження зарплати.
Кількість календарних днів невикористаної основної щорічної відпустки – 40. Підприємство працювало без святкових та неробочих днів, на виконання норм Закону №2136.
Розрахунковий період: січень 2023 – листопад 2023 р.;
- Дохід працівника за цей період – 77000,00 грн (7000,00 грн х 11 місяців);
- Кількість календарних днів у розрахунковому періоді – 334;
- Кількість календарних днів невикористаної основної щорічної відпустки – 40;
- Середня зарплата – 230,54 грн (77000,00 грн : 334 к.д.р.п.);
- Сума компенсації – 9221,60 грн (230,54 грн х 40 к.д.к.).
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити