• Посилання скопійовано

Якщо на підприємстві працює 7 осіб: чи шукати працівника з інвалідністю?

Якщо на підприємстві вже працює 7 працівників і є намір прийняти на роботу 8-го, то коли виникає обов’язок працевлаштувати працівника з інвалідністю? Чи потрібно працевлаштувати спочатку особу з інвалідністю, а потім брати на роботу 8-му людину?

З набуттям чинності Законом №2682-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю» викладено у новій редакції ст. 19 Закону №875.

У зв’язку з цим скасовано:

  • звіт про працевлаштування осіб з інвалідністю (форму №10-ПОІ) (його подавали щороку до 1 березня, наступного за звітним року);
  • реєстрацію роботодавців у Фонді соцзахисту осіб з інвалідністю.

Але внесені зміни не скасовують обов’язку роботодавці встворювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, та створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством.

Як і раніше, виконувати норматив з працевлаштування осіб з інвалідністю повинні всі роботодавці, а саме: підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об’єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю. Причому незалежно від їх форми власності та системи оподаткування.

Не потрібно виконувати норматив лише:

  • роботодавцям з кількістю найманих працівників до 8 осіб (тобто 7 осіб і менше);
  • представництвам іноземних компаній, які не є юрособами.

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю встановлено у розмірі:

  • одне робоче місце — якщо у роботодавця працює від 8 до 25 осіб включно;
  • 4% середньооблікової кількості штатних працівників — якщо кількість працівників перевищує 25 осіб (тобто 26 і більше).

До внесення змін до ст. 19 Закону №875 про виконання/невиконання роботодавцем нормативу Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю дізнавався зі Звіту (форми №10-ПОІ). Але на сьогодні цю форму звітності скасовано.

Тепер всю необхідну інформацію Фонд соцзахисту осіб з інвалідністю отримуватиме від Пенсійного фонду, а саме дані:

  • про створення роботодавцями робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;
  • необхідні для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю роботодавцями відповідно до нормативу.

Тобто: 

  • Порядок обчислення працівників, які працюють у роботодавця, та нормативу осіб з інвалідністю, яких треба було працевлаштувати у певному році, залишився той самий;
  • Лише тільки джерелом інформації для Фонду став вже не звіт роботодавця (де той рахував ці показники самостійно), а отримана в електронній формі інформація від ПФУ. 

Як проводився розрахунок (і проводиться й зараз), добре видно з таблиці в формі скасованого звіту. 

 

Як рахується чисельність працівників і норматив осіб з інвалідністю?

У рядку 01 табличної частини звіту відображаласясередньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за звітний рік, яка визначається відповідно до пп. 3.2 глави 3 Інструкції №286.

Застосування для обрахунку середньооблікової кількості штатних працівників Інструкції №286 - це не новація. Це діяло й раніше і на цю особливість вказували фахівці Мінсоцполітики у листі від 04.05.2016 р. №108/19/71-16. У ньому ж наведено приклади розрахунку середньооблікової чисельності працівників. Ми їх розглядали тут.

Відповідно до пп. 3.2.1 Інструкції №286 середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого – по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.

Не враховуються до облікової кількості штатних працівників такі категорії:

  • працівники інших підприємств, прийняті на роботу за сумісництвом (зовнішні сумісники);
  • особи, залучені до виконання робіт за договорами цивільно-правового характеру (пп. 2.6 Інструкції №286).

Відповідно до пп. 3.2.2 Інструкції №286 для обчислення показника середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються усі категорії працівників, крім працівників, які перебувають у відпустках:

  • у зв’язку з вагітністю та пологами;
  • для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку.

А от штатних (тобто, тих, в кого це основне місце роботи) працівників, які працюють на умовах неповного робочого часу (на 0,5, 0,25 ставки) до розрахунку включають як цілу одиницю.

Також, якщо на підприємстві є працівники, які працюють за внутрішнім сумісництвом, їх слід враховувати в обліковій кількості як одну фізичну особу. Середньооблікова кількість працівників за рік розраховується шляхом підсумовування середньооблікової кількості в кожному місяці роботи підприємства протягом року й ділення отриманої суми на відповідне число місяців.

Розрахунок нормативу працевлаштування осіб з інвалідністю проводився при заповненні рядка 03 звіту. Показник рядка 03 для роботодавців, у яких працює від 25 осіб, визначався шляхом множення показника рядка 01 на 4%.

Для роботодавців, у яких значення рядка 01 було від 8 до 25 осіб, значення рядка 03 дорівнювало 1.

 

Висновки: 

Якщо більшу частину року, наприклад, 9 місяців, у роботодавця працювало 7 осіб, то прийняття на роботу 8-го працівника у жовтні не призведе до зростання середньооблікової кількості працівників за рік до 8 осіб. Це очевидно з розрахунків:  (7 осіб х 9 місяців + 8 осіб х 3 місяці) / 12 місяців = 7,25 осіб. 

Округлення результатів обчислень в цьому випадку здійснюється  за правилом парної цифри. Округлюються цифри поступово справа наліво: 

  • якщо   остання   значуща   цифра  менше  або  дорівнює  "4",  вона відкидається;  
  • якщо  -  більше або дорівнює "6", найближча ліворуч від  неї цифра збільшується на одиницю. Якщо остання значуща цифра "5", найближча ліворуч від неї цифра збільшується на одиницю, якщо вона непарна, а парна залишається без змін.

Тобто, спочатку округлюємо 7,25 до 7,3. Потім 7,3 округлюємо до 7. 

На цьому підприємстві за рік працює 7 осіб (в середньому), а отже, працевлаштовувати особу з інвалідністю у такому році ще не обов’язково. А от про наступний рік треба думати вже зараз – якщо у 2024 році на такому підприємстві не планується скорочення, а навпаки, планується збільшувати кількість працівників, то треба буде створити робоче місце для 1 особи з інвалідністю. Це теж не обов’язково буде робити просто з січня, проте, більшу частину року на такому підприємстві має працювати особа з інвалідністю, причому за основним місцем роботи.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202490
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202449
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202434
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024384
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202426