• Посилання скопійовано

Отказ в просьбе работать полный рабочий день не является нарушением трудовых прав

Сотрудница, которая находится на больничном, и у которой режим работы половину рабочего дня, попросила с 1.09 установить ей режим работы полный день. Может ли компания отказать на законных основаниях? У сотрудницы ребенок до 3-х лет, по этой причине она работала не полный день

С точки зрения автора, трудовые отношения – это отношения между работодателем и работником, которые, в тех сферах, которые жестко не регулируются действующим законодательством, устанавливаются по договоренности сторон.

Да, работающие мамы имеют ряд привилегий и дополнительных социальных гарантий, установленных государством, в частности, главой ХІІ КЗоТ Украины. Так, согласно ст. 184 КЗоТ, запрещено отказывать в приеме на работу и снижать зарплату работницам по мотивам, связанным с их беременностью или наличием детей возрастом до 3-х лет, а одиноким матерям – при наличии детей до 14 лет или ребенка-инвалида. Но в данном случае не идет речь о приеме на работу или снижении зарплаты – работница уже работает, и работает в том режиме, на который согласилась ранее сама. Нет и мотива – дискриминации работницы из-за наличии у нее ребенка. Предприятие не обязано трудоустраивать всех, изъявивших желание, в соответствии с такими желаниями. Ему запрещено отказывать по данному мотиву. 

Также ст. 51 КЗоТ предусмотрено, что предприятия имеют право за счет собственных средств устанавливать сокращенное рабочее время для работниц, имеющих детей возрастом до 14 лет или детей-инвалидов. И в данном случае, решение принимает работодатель.

Нормы, требующей предоставления по желанию работниц,  полного рабочего времени, КЗоТ не содержит. В этом случае режим работы устанавливается только по согласию сторон. 

Поэтому, если предприятие не может обеспечить работнице возможность работать в режиме полного рабочего дня (по технологическим или экономическим причинам), с точки зрения автора, оно имеет право отказать в просьбе работницы, и это не будет нарушением ее трудовых прав.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Бухгалтер у Громадській організації
    Бухгалтер працює на 2/3 ставки у ФОП. Як оформити роботу цього бухгалтера в громадській організації, яка фінансується за рахунок грантів: на 0,5 ставки чи на повну ставку?
    Сьогодні 12:012
  • Прийняття 16-річного підлітка на роботу та перерахунок зарплати іншій особі
    Чи можна прийняти на роботу на неповний робочий день підлітка 16 років, у якого є свідоцтво про народження та ІПН, але немає паспорта. ЄСВ доплачувати до МЗП? Чи можна написати заяву, щоб заробітну плату перераховували іншому працівнику?
    Сьогодні 11:076
  • Не проведено інвентаризацію резерву відпусток у 2023 році: які наслідки?
    У І кварталі 2024 року було використано відпусток за 2023 рік більше, ніж нараховано резерву в 2023 р., тобто на кінець 2023 року не проведена інвентаризація резерву відпусток, не визначено кількість днів невикористаних днів відпустки, відповідно немає залишку резерву в балансі. Фактично це проведено і нараховано в І кварталі 2024 р. Як виправити помилку, щоб витрати по резерву відпусток 2023 р. зарахувати в 2024 р.?
    29.04.202452
  • Звільнення та прийняття на роботу в одному місяці: складаємо додаток 1 єдиної звітності?
    Працівник в одному місяці був звільнений (з ознакою наявності трудової книжки) , а наступного дня знову прийнятий на неповний робочий час за сумісництвом без наявності трудової книжки. Як показати такі зміни в графі 14 додатку 1 – кількість днів перебування у трудових відносинах?
    26.04.2024106
  • Як при звільненні працівника утримати відпускні, що були виплачені йому наперед?
    Внаслідок помилки в підрахунку кількості днів відпустки, на які має право працівник, в 2024 він «відпочив наперед» на 16 календарних днів. Тепер раптово написав заяву на звільнення день в день, і на роботу більше не виходить. Чи відноситься така помилка до лічильної і яким чином можна утримати/повернути законним шляхом з працівника кошти за незароблені дні щорічної основної відпустки?
    26.04.2024484