• Посилання скопійовано

Навчання працівника та оформлення його за суміщенням

Працівника оформлено на посаду інженера-проєктувальника. Зараз роботодавець вирішив оплатити цьому працівнику навчання і сертифікацію на посаду головного інженера проєкту (ГІП) та укласти з ним строковий трудовий договір, що після отримання сертифікації ГІПа, цей працівник має відпрацювати на цьому підприємстві мінімум 3 роки

Запитання:

  1. Як правильно оформити роботу ГІПа по контракту? Чи можна заднім числом укласти контракт замість наказу? 
  2. Чи потрібен наказ на прийняття на роботу за строковим трудовим договором (контрактом)? Чи потрібно реєструвати цей договір та подавати повідомлення про прийняття роботу працівника? 
  3. Чи можна працівнику оформити суміщення посад, щоб одна робота (інженер-проєктувальник) по безстроковому договору, а інша по строковому (ГІП)? Як це правильно оформити документально і як оплачувати? 
  4. Чи можна оформити це як переведення з безстрокового на строковий трудовий договір на іншу посаду? 

 

Відповідь:

1. Як правильно оформити роботу ГІПа по контракту? Чи можна заднім числом укласти контракт замість наказу? 

Роботу з ГІПом, як і з будь-яким іншим найманим працівником, оформляють укладенням трудового договору, згідно з ст. 24 КЗпП. При цьому трудовий договір не заміняє видачу наказу про оформлення працівника на роботу. Видання наказу є обов’язковим (ч. 4 ст. 24 КЗпП). Укладення трудового договору «заднім» числом не передбачено чинним законодавством.

 

2. Чи потрібен наказ на прийняття на роботу за строковим трудовим договором (контрактом)? Чи потрібно реєструвати цей договір та подавати повідомлення про прийняття роботу працівника? 

Згідно з ч. 2 ст. 23 КЗпП, строковий трудовий договір укладається у випадках, коли трудові відносини не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, або умов її виконання, або інтересів працівника та в інших випадках, передбачених законодавчими актами.

Тож, строковий трудовий договір укладають:

  • на певний строк, що встановлюється за погодженням сторін;
  • на час виконання певної роботи.

Строковий трудовий договір, як і безстроковий, оформлюється згідно з нормами ст. 24 КЗпП, тобто з оформленням наказу про прийом на роботу. Він може укладатися як письмово, так і усно. Окрім того, цією ж нормою передбачено і подання повідомлення до податкової про прийняття працівника на роботу.

Зазначимо, що строковий трудовий договір та заява на прийняття на роботу обов’язково повинні вказувати на строковість трудових відносин та мати чітке формулювання, щоб уникнути непорозумінь у разі звільнення за п. 2 ст. 36 КЗпП

Строковий трудовий договір не підлягає реєстрації.

 

3. Чи можна працівнику оформити суміщення посад, щоб одна робота (інженер-проєктувальник) була за безстроковим договором, а інша за строковим (ГІП)? Як це правильно оформити документально і як оплачувати? 

Суміщення професій (посад) — це виконання працівником поряд із своєю основною роботою, зумовленою трудовим договором, додаткової роботи за іншою професією (посадою) в межах робочого часу за основною роботою на одному і тому самому підприємстві, установі, організації.

Для встановлення суміщення посад у штатному розписі підприємства має бути передбачена вакантна посада. У разі відсутності вільної посади або посади в штатному розписі, суміщення посад є неможливим і доплата не здійснюється.

Суміщення посад може бути встановлено за заявою працівника або на підставі прийнятого роботодавцем рішення. Якщо суміщення ініційовано роботодавцем, в мирний час працівник мав бути повідомлений про зміни в організації виробництва та праці не пізніше ніж за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Під час воєнного стану дана норма не діє, попередження здійснюється не пізніш як до запровадження таких умов (ч. 2 ст. 3 Закону №2136).

Оформлюється суміщення професій (посад) наказом роботодавця. Оскільки працівник продовжує обіймати свою основну посаду, записи про суміщення до особової картки працівника та трудової книжки (якщо вона зберігається у роботодавця) не вносяться.

В наказі в обов’язковому порядку вказують назву професії (посади), за якою відбуватиметься суміщення, умови виконання роботи та розмір доплати до посадового окладу. Тобто якщо із працівником укладено письмовий трудовий договір, для оформлення суміщення посад не потрібно укладати новий трудовий договір чи вносити зміни до наявного трудового договору за допомогою укладання додаткової угоди тощо. Достатньо наказу керівника підприємства із обов’язковими вимогами зазначеними вище.

Доплата за суміщенням провадиться винятково за наказом, оскільки виконання роботи за суміщенням посад не відображається в табелі обліку робочого часу та встановлюється відповідно до вимог ст. 105 КЗпП на умовах, передбачених колективним договором.

Оскільки суміщення посад відбувається за одним трудовим договором, який є безстроковим, то строк суміщення може регулюватися наказами керівника.

 

4. Чи можна оформити переведення з безстрокового на строковий трудовий договір на іншу посаду? 

Переведення з безстрокового трудового договору на строковий законодавством не передбачено. Статтею 39-1 КЗпП передбачені лише умови, за яких строковий трудовий договір може стати безстроковим. Щоб укласти з працівником строковий трудовий договір, потрібно розірвати безстроковий договір і укласти новий – строковий. Це робиться за загальними правилами.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Праця та соціальний захист/Трудові відносини

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Трудові відносини»

  • Оформлення працівника - сумісника на час декретної відпустки бухгалтера
    Бухгалтер (єдиний) з 18.11.2024 р. йде у відпустку по вагітності та пологах на 126 днів. Далі вона планує вийти на роботу після закінчення лікарняного. На цей період (126 днів) підприємство планує прийняти сумісника на виконання обов'язків бухгалтера. Як оформити такого сумісника? Які потрібні накази, повідомлення до ДПС тощо?
    22.11.202498
  • Чи може сумісник працювати у суботу?
    Є необхідність взяти на роботу працівника, але він може працювати тільки за сумісництвом і тільки по суботах. Підприємству такий графік роботи підходить. Чи має підприємство в такому разі нараховувати працівнику подвійну ставку, тому що це робота у вихідний? Як правильно скласти графік роботи?
    21.11.202451
  • Виправлення скороченої назви підприємства у трудовій книжці
    При заповненні трудової книжки вказано скорочену назву роботодавця: ТОВ "Квіточка" замість "Товариство з обмеженою відповідальністю "Квіточка". Чи стане це перешкодою при передаванні відомостей про трудову діяльність працівника в електронному вигляді до ПФУ? Якщо так, то як це виправити, якщо деякі підприємства вже ліквідовані?
    21.11.202436
  • Витрати у відрядженні на оплату користування платними дорогами
    Працівник повернувся з закордонного відрядження та надав нефіскальні чеки з платіжного терміналу за проїзд платними дорогами. Оплата проведена банківською картою та відображена у виписці, яку надав працівник. Чи підлягають такі витрати оподаткуванню ПДФО та ВЗ?
    20.11.2024410
  • Які наслідки, якщо оплатили ДМС для працівника в сумі більше 30% його зарплати?
    У працівника зарплата 39 тис. грн. В липні 2024 оплатили медичне страхування на рік 21000,00 грн. Чи є це додатковим благом та чи треба сплатити ПДФО 18 % та ВЗ 1,5%? Оскільки минув час, які штрафи має сплатити підприємство, якщо зараз оплатимо податки за рахунок працівника? Та чи дійсна зараз пільга 30% по договорам страхування?
    19.11.202427