Згідно з пп. 2.3.3 Інструкції №5 до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належить матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, указаних у п. 3.31).
До такої матеріальної допомоги належить також, зокрема, і матеріальна допомога, яка надається роботодавцем при народженні дитини.
Така допомога передбачається трудовим або колективним договором та надається на підставі наказу керівника за раніше наданими працівником документами: заяви та свідоцтва про народження дитини.
ПДФО та ВЗ
Об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний оподатковуваний дохід (пп. 163.1.1 ПКУ).
Відповідно до пп. 164.2.1 ПКУ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту).
Оскільки матеріальна допомога має систематичний характер і надається всім або більшості працівникам, то допомога при народженні дитини, яка теж є виплатою, передбаченою положеннями про оплату праці найманих працівників (колективним або трудовим договором тощо) з метою оподаткування, прирівнюється до заробітної плати і вся сума такої допомоги включається до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку і оподатковується за ставкою 18%, встановленою пп. 167.1 ПКУ з врахуванням вимог пп. 164.6 ПКУ. Аналогічну думку з цього приводу податківці зазначили у своєму листі ІПК від 26.09.2017 р. №2052/6/99-99-13-02-03-15/ІПК.
Крім того, з сума такої матеріальної допомоги оподатковується військовим збором за ставкою 1,5% (пп. 1.2 п. 16-1 підрозділу 10 р. ХХ ПКУ).
Враховуючи те, що допомога при народженні дитини включається до складу заробітної плати, вона відображається у формі №1ДФ за ознакою «101».
ЄСВ
Базою нарахування ЄСВ для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону «Про оплату праці».
Статтею 2 Закону «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, яка складається із основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних і компенсаційних виплат.
При цьому до інших заохочувальних та компенсаційних виплат належать інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми, зокрема, матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв’язку з екологічним станом).
Базою нарахування ЄСВ для роботодавців, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, згідно з п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну й додаткову зарплати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у т.ч. у натуральній формі, які визначаються відповідно до Закону про оплату праці.
Враховуючи зазначене, матеріальна допомога, яка згідно з пп. 2.3.3 Інструкції №5 включається до фонду оплати праці, має систематичний характер та здійснюється за умовами договору підлягає оподаткуванню ЄСВ за ставкою 22%.
У додатку 4 сума такої допомоги відображається у складі заробітної плати у місяці нарахування. В бухгалтерському обліку матеріальна допомога при народженні дитини відображається у складі заробітної плати наступним бухгалтерським записом: Дт 91, 92, 93, 94, 23 Кт 661.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити