• Посилання скопійовано

Перерахунок зарплати, якщо працівник користувався ПСП в окремих місяцях року

Яким чином юрособи здійснюють перерахунок сум нарахованих доходів у вигляді заробітної плати, якщо фізособа в окремих місяцях календарного року користувалася ПСП?

Алгоритм проведення юрособою перерахунку сум доходів та наданих фізособі податкових соціальних пільг складається з урахуванням норм пп. 169.4.1, 169.4.2, 169.4.4 ст. 169, абзацу третього п. 167.1 ст. 167 ПКУ від 2 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.

Перерахунок ПСП здійснюється з метою забезпечення виконання норм ПКУ щодо обмеження розміру заробітної плати звітного податкового місяця, який дає право платнику податку на ПСП, та перевірки правильності нарахування ПДФО за кожен окремий податковий період (місяць). Відповідно до пп. 169.4.1 ст. 169 розділу IV ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, чинного для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Згідно з пп. 169.4.2 ст. 164 ПКУ роботодавець платника податку зобов’язаний здійснити, у т. ч. за місцем застосування ПСП, з урахуванням положень абзацу третього п. 167.1 ст. 167 ПКУ, перерахунок суми доходів, нарахованих такому платнику податку у вигляді заробітної плати, а також суми наданої ПСП: за наслідками кожного звітного податкового року під час нарахування заробітної плати за останній місяць звітного року; під час проведення розрахунку за останній місяць застосування ПСП у разі зміни місця її застосування за самостійним рішенням платника податку або у випадках, визначених пп. 169.2.3 ст. 169 ПКУ (обмеження щодо застосування ПСП); під час проведення остаточного розрахунку з платником податку, який припиняє трудові відносини з таким роботодавцем.

Відповідно до абзацу третього п. 167.1 ст. 167 ПКУ платники податку, які подають податкові декларації за податковий (звітний) рік згідно з пп. «є» п. 176.1 ст. 176 ПКУ, застосовують ставку податку 17 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Розмір середньомісячного річного оподатковуваного доходу розраховується як сума загальних місячних оподатковуваних доходів, зазначених в абзаці першому цього пункту, поділена на кількість календарних місяців, протягом яких платник податку одержав такі доходи у податковому (звітному) році, за який здійснюється декларування.

Перерахунок сум доходів, нарахованих фізособі у вигляді заробітної плати, якщо ця особа в окремих місяцях календарного року користувалася правом на ПСП, здійснюється за таким алгоритмом: у цьому випадку юрособа не визначає загальний річний оподатковуваний дохід фізособи, а уточнює виплачувані протягом року місячні доходи з урахуванням сум, нарахованих безпосередньо за відповідні звітні місяці (відпусткові, лікарняні тощо). Уточнені місячні оподатковувані доходи розраховуються кожен окремо як об’єкти оподаткування; розрахована за кожним місяцем сума оподатковуваного доходу порівнюється з граничною сумою доходу, який дає право платнику податку на застосування ПСП, проводиться кінцеве оподаткування розрахованого оподатковуваного доходу та визначається сума податку за кожним місяцем окремо.

При цьому суми відпусткових, лікарняних відносять до відповідних місяців їх нарахування; визначається база оподаткування для кожного місяця окремо шляхом зменшення суми місячного оподатковуваного доходу на суму ЄСВ ; виходячи із визначеної місячної бази оподаткування розраховується сума податку (за ставкою 15%); проводиться розрахунок остаточної річної суми податку, яка складається зі сум податків, визначених за наслідками перерахунку кожного окремого місячного оподатковуваного доходу; у разі якщо сума граничного доходу, яка дозволяє застосовувати ПСП, перевищила внаслідок віднесення до неї сум лікарняних, відпусткових тощо, то юрособа донараховує ПДФО за цей місяць; визначається загальна річна сума ПДФО шляхом додавання сум податку за кожен місяць; порівнюється розрахована сума податку зі сумою податку, фактично утриманою за рік; сума недоплати стягується роботодавцем за рахунок суми будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць, а в разі недостатності суми такого доходу — за рахунок оподатковуваних доходів наступних місяців до повного повернення суми такої недоплати; якщо внаслідок перерахунку виникає переплата податку, то на її суму зменшується сума нарахованого податкового зобов’язання платника податку за відповідний місяць, а при недостатності такої суми — сума податкових зобов’язань наступних податкових періодів, до повного повернення суми такої переплати.

 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Джерело: ДФС у Волинській обл.

Рубрика: Праця та соціальний захист/Оплата праці

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Оплата праці»

  • Оплата відрядження працівнику, який суміщає посади
    Працівник працює прибиральником території та згідно з наказом по підприємству має суміщення за посадою водія з доплатою 50% від окладу водія. Іноді його відправляють у відрядження, виплачуються добові. Чи потрібно відрядження відображати у табелі обліку робочого часу? Чи потрібно платити середньоденну зарплату за дні відрядження ,чи це буде лише оклад плюс суміщення?
    29.04.202449
  • Приклади нарахування зарплати при неповному робочому дні
    Як розраховувати заробітну плату, якщо у наказі про прийняття зазначено такий графік роботи: понеділок по 1 (одній) годині на тиждень з 09:00 до 10:00. Посадовий оклад відповідно до штатного розпису 8 000 гривень на місяць?
    26.04.202485
  • Доплата за шкідливі умови праці: коли проводити?
    Підприємство вперше виконало атестацію робочих місць. Відповідно має бути доплата за шкідливі умови праці. Цю доплату здійснювати з якого часу: з дати актів, з першого числа наступного місяця після проведення атестації чи з початку створення вакансії? Які є нормативні джерела щодо оплати та строків доплати за шкідливі умови праці?
    13.03.20245791
  • Зарплата раз на місяць на прохання працівників
    Працівники підприємства наполягають, щоб заробітну плату їм виплачували раз на місяць у повному обсязі. Чи можна задовольнити це прохання?
    26.02.20243 6584
  • Доплати водію асенізаційної машини під час ремонту
    Водію асенізаційної машини встановлена доплата до посадового окладу за інтенсивність праці - 12% та доплата за шкідливі умови праці - 4% (за результатами атестації робочого місця). Чи нараховувати вказані доплати за дні, коли автомобіль перебуває на ремонті?
    25.01.202446