• Посилання скопійовано

Понаднормове забезпечення співробітників спецодягом: податкові наслідки

Підприємство надає свої співробітникам у користування спецодяг (в тому числі понад галузевих норм забезпечення співробітників спецодягом). Які податкові наслідки при цьому виникають у розрізі податку на прибуток, ПДВ, ПДФО, військового збору та ЄСВ? Та який порядок відображення такої видачі у звітності?

Податок на прибуток

Відповідно до пп. 134.1.1 ПКУ, об’єкт оподаткування податком на прибуток визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінрезультату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінзвітності підприємства відповідно до НП(С)БО або МСФЗ, на різниці, які виникають відповідно до положень ПКУ.

Витрати підприємства відповідно до П(С)БО 16 класифікуються як: собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг), загальновиробничі витрати, витрати, пов’язані з операційною діяльністю (які не включаються до собівартості), фінансові витрати, втрати від участі в капіталі, інші витрати. 

До складу загальновиробничих витрат включаються витрати на охорону праці (пп. 15.8 П(С)БО 16). Оскільки надання спецодягу співробітникам передбачено вимогами ст. 8 Закону про охорону праці, то в межах встановлених державою норм витрати на придбання цього одягу належать саме до загальновиробничих витрат. Витрати з видачі спецодягу понад встановлені норми, як правило, відображаються у складі інших операційних витрат. 

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, до складу витрат підприємства включаються усі витрати, пов’язані із забезпеченням працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального захисту. Жодних коригувань фінрезультату до оподаткування щодо таких понаднормових витрат на сьогодні ПКУ не передбачено. 

 

ПДВ

Пункт 198.3 ПКУ зазначає, що нарахування податкового кредиту (за умови належної реєстрації податкової накладної постачальником) здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги почали використовуватись в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності. Отже, якщо спецодяг придбавається із ПДВ, то суми такого ПДВ потрапляють до податкового кредиту роботодавця. 

Однак, згідно з  п. 198.5 ПКУ у випадку, якщо придбані товари призначаються чи починають використовуватись не у господарській діяльності, то платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання. Як раз випадок видачі спецодягу понад встановлені державою норми часто розглядається податківцями як негосподарська операція платника ПДВ.

Але нам більше подобається ось це роз’яснення податківців, як найлогічніше. У листі  ДФСУ  від 08.12.2015 р. №26675/10/28-10-06-11 зазначається, що не має значення, за нормами чи понад норми видається спецодяг працівникам. Адже право власності на нього залишається за працедавцем і до працівника не переходить. Спецодяг є власністю підприємства, а працівник ним лише користується. Водночас при звільненні працівник зобов’язаний повернути його підприємству (ось якщо не поверне при звільненні, тоді матиме місце ПЗ з ПДВ.

Докладніше про це читайте тут>>> 

 

ПДФО

До загального місячного оподатковуваного доходу не включається вартість безоплатного лікувально-профілактичного харчування, молока або рівноцінних йому харчових продуктів, газованої солоної води, мийних і знешкоджувальних засобів, а також спеціального одягу, спеціального взуття та інших засобів індивідуального захисту, якими роботодавець забезпечує платника податку відповідно до Закону про охорону праці, та які надаються працівнику у тимчасове користування (п. 165.1.9 ПКУ). Порядок забезпечення, перелік та граничні строки використання спецодягу встановлюються Кабміном та/або галузевими нормами безоплатної видачі працівникам спецодягу.

Однак говорити про те, що спецодяг, що надається у користування працівнику понад норм, являється доходом такого співробітника не можна, так як фактичного переходу права власності на такі засоби до співробітника не відбувається.

На нашу думку, вартість спецодягу, що надається працівнику у тимчасове користування, для виконання ним трудової функції, та передбачено трудовими документами, навіть понад встановлених норм не є об’єктом оподаткування ПДФО. Підтвердження цьому також знаходимо у листі ДФСУ  від 08.12.2015  р. №26675/10/28-10-06-11

Вартість наданого працівнику у користування неоподаткованого спецодягу відображається у звіті за формою №1ДФ з ознакою доходу 136 "Майно надане роботодавцем безоплатно aбo у тимчасове користування в межаx закoну". 

 

Військовий збір

Згідно з  пп. 16-1.1.4 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ нарахування, утримання та сплата військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168  ПКУ, тобто база оподаткування визначається аналогічно базі оподаткування ПДФО. 

 

ЄСВ

Статтею 7 Закону про ЄСВ встановлено, що базою нарахування ЄСВ є зарплата, яка включає основну та додаткову зарплату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону про оплату праці. Так, як надання спецодягу у користування співробітникам (в тому числі понаднормове) не відноситься до таких виплат, то відповідно необхідності нарахування ЄСВ за даною операцією не виникає. Так як у звіті з ЄСВ відображаються суми нарахованої зарплати, відповідно вартість наданого працівник у користування спецодягу у вищезазначеному звіті не відображається.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Як відображаються в додатку 4ДФ грошова компенсація вартості товарів, надана кінцевому споживачу, при їх поверненні протягом гарантії?
    Дохід, отриманий у вигляді вартості товарів, які надходять платнику податку як гарантійна заміна (грошова компенсація вартості товарів), надана в разі їх повернення продавцю протягом гарантійного строку, але не вище, ніж ціна придбання таких товарів, відображається у 4ДФ під ознакою доходу «138»
    23.07.20257
  • Не відображено договір ЦПХ в додатках єдиної звітності: як виправити та які можливі штрафи?
    У травні 2025 р. нараховано та виплачено фіичній особі винагороду за договором цивільно-правового характеру. Проте в об'єднаній звітності з ЄСВ, ПДФО та ВЗ за травень 2025 р. (додатки 1, 4, 5 та основний розрахунок) це нарахування, виплата та завершення дії договору помилково не вказані. Усі належні податки слпачені до бюджету у момент виплати винагороди у повному обсязі. Як правильно заповнити уточнюючий розрахунок для виправлення цієї помилки та чи потрібно нараховувати та сплачувати штрафні санкції і пеню за умови, що недоїмка із сплати податків відсутня?
    23.07.202528
  • Співпраця підприємця ІІІ групи з іншими ФОПами: договір, акти та додаток 4ДФ
    ФОП на ІІІ групі ЄП без найманих працівників надає послуги з онлайн-вивчення іноземної мови та планує залучати інших ФОПів для проведення окремих курсів. Як правильно оформити такі відносини? Чи підійде договір ЦПХ? Як оформлювати акти виконаних робіт при щотижневих оплатах? Чи потрібно подавати Додаток 4ДФ та який штраф за його неподання?
    23.07.2025413
  • Відображення запізнілого акта від ФОП: ризики та правильний порядок звітування у 4ДФ
    Акт про надані послуги від ФОПа датований травнем, але отриманий і оплачений у липні. Нарахований дохід не було відображено у Додатку 4ДФ за травень. Чи можна уникнути подання уточнюючого звіту і штрафу, відобразивши нарахування та виплату доходу в звіті за липень, враховуючи, що ФОП звітує за касовим методом, а податківці не можуть оперативно виявити розбіжність? Які ризики штрафів у такому випадку?
    22.07.202572
  • Тип об’єкта оподаткування в ф. №20-ОПП, якщо у довіднику відсутня потрібна назва
    Для об’єкта оподаткування, тип якому обрано за функціональним призначенням, із застосуванням принципу укрупнення інформації, у графу 4 розд. 3 заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність за формою №20-ОПП вноситься точна його назва
    21.07.2025528