Порядок виправлення самостійно знайдених платником податків помилок у податковій декларації за минулий звітний період встановлено ст. 50 ПКУ. Якщо платник податків виправить помилку самостійно (до початку податкової документальної перевірки) і таке виправлення не призведе до донарахування податкового зобов’язання, то штрафні санкції, передбачені п. 50.1 ПКУ, застосовуватися до нього не будуть.
Спочатку з'ясуємо, як мала бути відображена в декларації з податку на прибуток зазначена сума витрат. Вона повинна була бути віднесена до інших витрат, і бути відображена у рядку 06.4.15 додатку ІД. Фактично ж вона була відображена в правильному рядку декларації (Інші витрати), в правильному додатку (ІВ), але в неправильному рядку додатку (06.4.17). Тобто, виправлення помилки не призведе до змін в декларації, але полягатиме в перенесенні значення рядка 06.4.17 до рядка 06.4.15 додатку ІД до декларації.
Для виправлення помилки слід подати уточнюючу форму додатку ІД, і, оскільки окремо від декларації додатки до неї в ДПІ не подаються, слід буде подати і уточнюючу форму декларації з податку на прибуток (або виправити цю помилку у в декларації з будь-який майбутній період).
Якщо помилка в декларації з податку на прибуток виправляється шляхом подання уточнюючого розрахунку, то подається сама декларація (з поміткою „Уточнююча”), в „шапці” (верхній частині) якої зазначається не тільки звітний період, у якому подається такий уточнюючий розрахунок, а і той звітний період, до якого вносяться виправлення (ця ж інформація зазначається і в уточнюючій формі додатку ІВ). При цьому в уточнюючій декларації слід повторити усі показники, наведені в раніше поданій декларації (оскільки вони залишаються без змін).
Те, як заповнювати уточнюючі форми додатків до декларації, чинним законодавством не встановлено. Немає і роз’яснень від податківців з цього приводу. На нашу думку, в додатку ІВ слід зазначити лише виправлення, які буде здійснено – значення з мінусом у рядку 06.4.17 і без знаку у рядку 06.4.15 (але, зважаючи на відсутність офіційного порядку заповнення таких додатків, щоб уникнути непорозумінь, радимо звернутися з цього питання ще і до ДПІ за місцем обліку).
Якщо виправлення помилок здійснюється у звітній податковій декларації за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено помилки, то в додатку ВП до податкової декларації платник податку відображає правильні показники за податковий період, який уточнюється. Знову ж таки, у вашому випадку ці показники співпадатимуть із раніше зазначеними в декларації. До такого додатку ВП слід буде скласти і уточнюючу форму додатку ІВ у порядку, зазначеному вище.