• Посилання скопійовано

Коли прощення боргу нерезидентом є контрольованою операцією?

ТОВ отримало лист від нерезидента про переуступку боргу за вже отриманому товару іншому нерезиденту у жовтні 2019 р. На дату здійснення коригування (зміна кредитора в бухобліку) сума в гривневому еквіваленті складала менше 10 млн грн. У 2023 р. ТОВ отримало лист від нового кредитора щодо прощення боргу. При списанні кредиторської заборгованості за рахунок курсових різниць гривневий еквівалент склав 13 млн грн. Чи відповідає ця операція критеріям контрольованої і, відповідно, чи потрібно подавати звіт?

Господарська операція є контрольованою для платника податку на прибуток щодо господарських операцій визначених пп. 39.2.1.1 за умови, що річний дохід такого платника перевищує 150 млн грн і обсяг таких господарських операцій із кожним контрагентом перевищує 10 млн грн (див. пп. 39.2.1.7 ПКУ). Більш детально див. нашу консультацію тут.

Якщо всіх трьох критеріїв дотримано, вважається, що підприємство здійснювало контрольовані операції, а отже, має подати Звіт.

Відповідно до наведеної умови ТОВ потрібно проаналізувати дві операції, зокрема, відступлення права вимоги та прощення боргу.

І в першому (див. нашу новину тут), і в другому випадку (лист ДПС від 18.02.2016 р. №3612/6/99-99-19-02-02-15) податківці зазначають, що операції з нерезидентом можуть бути визнані контрольованими за умови відповідності наведеним вище критеріям.

При цьому потрібно врахувати наступне:

  • на дату, коли боржник-позичальник дізнався про заміну кредитора у зобов'язанні, визначати курсові різниці не потрібно, тому що в цей момент не здійснюється господарська операції.
  • при обчисленні обсягу господарських операцій платника податків з кожним контрагентом для цілей застосування трансфертного ціноутворення дохід від операційних курсових різниць та витрати від операційних курсових різниць не враховується (ЗІР 131.03ІПК від 29.05.2018 №2355/6/99-99-15-02-02-15/ІПК);
  • для обчислення річного доходу платника податків – 150 млн грн, зокрема від будь-якої діяльності, враховується дохід від операційної курсової різниці (ЗІР 131.03).

Відповідно до наведеної умови обсяг господарських операцій з нерезидентом на дату виникнення не перевищує 10 млн грн. При цьому курсова різниця не враховується при визначенні її обсягу як при зміні кредитора, так і при її списанні. Оскільки один з критеріїв вже не виконується, то інші перевіряти немає потреби. Ця операція для ТОВ неконтрольована.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»