• Посилання скопійовано

Виплати працівнику, який помер: єдина звітність

Як відобразити в єдиній звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ ситуацію: працівниця померла 17.09.2023 року, а звільнили її 02.11.2023 р., але датою смерті - 17.09.2023р. Як це відобразити в додатках єдиної звітності? На кого показати виплату розрахункових (на працівницю чи її чоловіка) в Додатку 4ДФ, і за який період?

У разі смерті працівника роботодавець повинен оформити припинення з ним трудових відносин, а саме: видати відповідний наказ та виплатити всі належні померлому працівникові грошові суми членам його сім’ї або спадкоємцям.

Тобто, проводячи останній розрахунок, роботодавець повинен нарахувати цьому працівникові зарплату за відпрацьований період, компенсацію за невикористані дні щорічної відпустки, лікарняні тощо.

Тож, провівши всі необхідні розрахунки, бухгалтер відображає їх у відповідних додатках єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

 

Додаток 5

Зважаючи на те, що працівник помер у вересні 2023 (ІІІ квартал), а свідоцтво про смерть надано у листопаді 2023 (ІV звітний квартал), то виходить, що інформацію про припинення трудових відносин з працівником потрібно відобразити «заднім» числом, тобто внести до додатка 5 уточнювальну інформацію за ІІІ квартал. Відобразити цю інформацію за звітний ІV квартал не вдасться, бо це інформація за минулий період.

Таким чином, потрібно зайти в період ІІІ кварталу та сформувати єдину звітність з типом «Уточнююча» та додати додаток 5, запомнивши так:

  • як зазвичай, інформацію щодо звільненого працівника;
  • у графі 10 — дату закінчення трудових відносин (буде дата смерті, зазначена у свідоцтві: 17.09.2023 р.);
  • у графі 16 — дату і номер наказу (оформлений у листопаді за фактом отримання свідоцтва про смерть, в цьому випадку дата наказу та дата смерті можуть бути різні), згідно з яким проведено звільнення;
  • у графі 17 — підставу: п. 8-2 ч. 1 ст. 36 КЗпП «припинення трудового договору через смерть працівника». 

 

Додаток 1 з типом «Звітна»

Відповідно до пп. 1 розділу IV Порядку №4 нарахування зарплати, здійснені за попередній звітний період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, суми донарахованої зарплати включають до зарплати місяця, в якому були здійснені такі донарахування.

Таким чином, позаяк корегувати травень щодо нарахованих сум працівникові та суми ЄСВ у вересні 2023 року не можна, то відобразити нараховані виплати під час звільнення померлому працівникові потрібно тільки у місяці нарахування (у листопаді 2023) із зазначенням у:

  • графі 8 — код застрахованої особи «1» або «2» — якщо працівник був особою з інвалідністю;
  • графі 9 — коду типу нарахувань «1». Код типу нарахувань 1 зазначають лише для осіб, зокрема яким після звільнення з роботи нараховано заробітну плату (дохід) за відпрацьований час (п. 1 розділу IV Порядку №4);
  • графі 10 — місяця, на який припадають виплати (09.2023);
  • графах 16 та 17 — суми нарахованої компенсації за дні невикористаної відпустки при звільненні;
  • графі 20 — суми ЄСВ, нарахованої на суму компенсації; 
  • графи з 5 до 8 та з 21 до 24 заповнюють у звичайному порядку;
  • інші графи не заповнюють.

Графу 14 у цьому випадку теж не заповнюють, бо кількість днів у трудових відносинах були вже відображені у додатку 1 за вересень 2023 року ІІІ кварталу, тому для уникнення задвоєння днів у цьому додатку повторно не відображають.

 Зверніть увагу, оскільки працівник помер 17.09.2023 року, тобто припинення трудових відносин із працівником відбулося не останнім робочим днем місяця, ЄСВ сплачують з фактично нарахованої суми. Обов’язку у роботодавця щодо сплати ЄСВ не менше від мінімального розміру (ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ) не виникає. 

 

Додаток 4ДФ з типом «Звітна»

Нараховану суму остаточного розрахунку відображають у додатку 4ДФ також у місяці того кварталу, коли проведено нарахування, тобто нарахована сума компенсації (графи 3 та 3а) буде відображена у листопаді 2023 року за ІV квартал із відображенням утриманих ПДФО (графи 4 та 4а) та ВЗ (графи 5 та 5а) за ознакою доходу «101». Крім того, у графі 8 потрібно буде зазначити дату звільнення працівника (це буде дата смерті, зафіксована у свідоцтві – 17.09.2023 р.).

Тож, стає зрозумілим, що проведені суми остаточного розрахунку з працівником підлягають відображенню у додатку 4ДФ саме на працівника підприємства, з яким припиняються трудові відносини. А от виплата самих належних сум працівнику – перераховуються на банківські реквізити (чи видаються через касу) членам сім’ї, в цьому випадку чоловікові.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Фінансова звітність КІК: як засвідчити та подати?
    Фізособа - контролер КІК (також є ФОП) отримав фінзвітність КІК. Чи можна в електронному кабінеті ФОПа створити звіт про КІК та декларацію про майновий стан фізособи? Як завірити та прикріпити фінзвітність КІК в форматі pdf?
    23.04.2024465
  • Звіт про КІК, якщо компанія не вела діяльності
    В грудні 2022 року фізособа заснувала компанію в США (100% частка). Компанія з дня заснування не вела діяльність і за правилами США не подавала фінзвітність. Фінансовий рік в США з 01.10 по 30.09. У 2024 році фізособа продала свою частку іншій особі. Як сформувати звіт по КІК в Україні, якщо фінзвітності немає?
    23.04.202496
  • Хто є опосередкованим власником КІК?
    У іноземної юрособи два засновники – фізособи, резиденти України: чоловік (80%) і колишня дружина (20%). Обоє подають звітність про КІК. Пов'язані особи чоловіка, які не впливають на діяльність КІК і не здійснюють фактичний контроль – нова дружина, батько, діти, брат. Хто є опосередкованим власником КІК?
    19.04.202465
  • Чи потрібно подавати скорочений звіт про КІК у 2024 р. якщо звітний рік КІК починається у 2023 р., а закінчується у 2024 р.?
    ФО стала контролюючою особою КІК у 4 кварталі 2023 р. Відповідно до законодавства країни реєстрації КІК фінансовий рік для компанії (зареєстрованої у 4 кв. 2023 р.) закінчується 31.12.2024 р. Чи потрібно у даному випадку подавати скорочений звіт про КІК?
    18.04.202463
  • Звіт про КІК, якщо КІК у стані ліквідації і не складає фінзвітність
    КІК (Литва) зареєстровано в 2009 р. Фізособа - резидент України має повний контроль (100%). КІК перебуває в стадії ліквідації, з 2016 року не складає фінзвітність, хоча в 2017 році на КІК зареєстровано автомобіль. Які документи потрібні для подання звіту КІК за 2022, 2023 роки?
    12.04.2024191