• Посилання скопійовано

Як визначити, чи є операція контрольованою?

Підприємство – платник податку на прибуток імпортувало товар на 17 млн грн від одного постачальника. Чи є ця операція контрольованою? Як звітувати?

Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:

  • господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами — нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
  • зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
  • господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав;
  • господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юрособи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів у розрізі держав (територій) затверджується КМУ (пп. 39.2.1.1 ПКУ).

Господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і пп. 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за мінусом непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків із кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за мінусом непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції (пп. 39.4.2 ПКУ).

Тобто господарська операція є контрольованою для платника податку на прибуток щодо господарських операцій визначених пп. 39.2.1.1 за умови, що річний дохід такого платника перевищує 150 млн. грн і обсяг таких господарських операцій із кожним контрагентом перевищує 10 млн грн.

Таким чином, при ідентифікації операції діємо за таким алгоритмом:

1) Визначаємо, чи підпадає господарська операція під дію пп. 39.2.1.1 ПКУ.

Алгоритм перевірки імпорту на контрольованість наведений ДПС тут. Якщо так, то перевіряємо наступну умову.

2) Визначаємо дохід підприємства за 2024 р.:

Операція контрольована, якщо річний дохід > 150 млн грн.

3) Якщо умова 2 виконується, визначаємо суму операції з контрагентом.

Відповідно до наведеної умови цей критерій виконується, зокрема, 17 млн > 10 млн грн.

Якщо після такого аналізу визначимо, що всі три умови виконуються одночасно, то операція є контрольованою і про неї потрібно звітувати.

Строки звітування див. тут>> 

Алгоритм складання звіту  та практичні поради – див. статтю «Звіт про КО-2023» ДК №37/2024.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»

  • Зміна назви посади в Додатку 5 єдиної звітності
    Якщо у працівника змінюється назва посади з "Інженер" на "Головний інженер", чи відображаються ці дані в єдиній звітності?
    13.01.202529
  • Звітування за кошти, що видані на відрядження
    Державне підприємство 29.11.2024 р. видало три накази про направлення працівника у відрядження: перше з 29.11.2024 по 13.12.2024 р., друге з 16.12.2024 по 20.12.2024 р., третє з 23.12.2024 по 27.12.2024 р. На перше відрядження був виданий аванс. Коли працівник повинен надати авансовий звіт про використання коштів, виданих йому під звіт 29.11.2024 року?
    10.01.202530
  • Нюанси оподаткування та відображення у звітності роздачі подарункових сертифікатів
    Благодійна неприбуткова організація частково закупила, частково безоплатно отримала від юрособи сертифікати на електронні дитячі книжки по 2000,00 грн кожний. Сертифікати були безоплатно роздані дітям. Чи відображати таку роздачу в додатку 4ДФ? Чи оподатковується перевищення суми 1775,00 грн?
    31.12.202424
  • Коли прощення боргу нерезидентом є контрольованою операцією?
    ТОВ отримало лист від нерезидента про переуступку боргу за вже отриманому товару іншому нерезиденту у жовтні 2019 р. На дату здійснення коригування (зміна кредитора в бухобліку) сума в гривневому еквіваленті складала менше 10 млн грн. У 2023 р. ТОВ отримало лист від нового кредитора щодо прощення боргу. При списанні кредиторської заборгованості за рахунок курсових різниць гривневий еквівалент склав 13 млн грн. Чи відповідає ця операція критеріям контрольованої і, відповідно, чи потрібно подавати звіт?
    26.12.202433
  • Як відобразити в додатку 4ДФ виплату доходу за придбаними акціями у фізосіб через рахунок умовного зберігання? (ескроу)?
    ТОВ купує акціїї ПрАТ у міноритарних акціонерів - фізосіб. Емітент повідомляє фізосіб (власників акцій) про те, що вони повинні самостійно сплатити за себе ПДФО та ВЗ, а також подати річну декларацію про майновий стан і доходи. Придбання акцій відбувається через рахунок ЕСКРОУ (рахунок умовного зберігання). Як відобразити дану операцію в додатку 4ДФ?
    24.12.202417