• Посилання скопійовано

Як визначити, чи є операція контрольованою?

Підприємство – платник податку на прибуток імпортувало товар на 17 млн грн від одного постачальника. Чи є ця операція контрольованою? Як звітувати?

Контрольованими операціями є господарські операції платника податків, що можуть впливати на об’єкт оподаткування податком на прибуток підприємств платника податків, а саме:

  • господарські операції, що здійснюються з пов’язаними особами — нерезидентами, в тому числі у випадках, визначених пп. 39.2.1.5 ПКУ;
  • зовнішньоекономічні господарські операції з продажу та/або придбання товарів та/або послуг через комісіонерів-нерезидентів;
  • господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, зареєстрованими у державах (на територіях), включених до переліку держав (територій), затвердженого КМУ відповідно до пп. 39.2.1.2 ПКУ, або які є резидентами цих держав;
  • господарські операції, що здійснюються з нерезидентами, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави, в якій вони зареєстровані як юрособи. Перелік організаційно-правових форм таких нерезидентів у розрізі держав (територій) затверджується КМУ (пп. 39.2.1.1 ПКУ).

Господарські операції, передбачені пп. 39.2.1.1 (крім операцій, що здійснюються між нерезидентом та його постійним представництвом в Україні) і пп. 39.2.1.5 ПКУ, визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  • річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за мінусом непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік;
  • обсяг таких господарських операцій платника податків із кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за мінусом непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік.

Платники податків, які у звітному році здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати звіт про контрольовані операції (пп. 39.4.2 ПКУ).

Тобто господарська операція є контрольованою для платника податку на прибуток щодо господарських операцій визначених пп. 39.2.1.1 за умови, що річний дохід такого платника перевищує 150 млн. грн і обсяг таких господарських операцій із кожним контрагентом перевищує 10 млн грн.

Таким чином, при ідентифікації операції діємо за таким алгоритмом:

1) Визначаємо, чи підпадає господарська операція під дію пп. 39.2.1.1 ПКУ.

Алгоритм перевірки імпорту на контрольованість наведений ДПС тут. Якщо так, то перевіряємо наступну умову.

2) Визначаємо дохід підприємства за 2024 р.:

Операція контрольована, якщо річний дохід > 150 млн грн.

3) Якщо умова 2 виконується, визначаємо суму операції з контрагентом.

Відповідно до наведеної умови цей критерій виконується, зокрема, 17 млн > 10 млн грн.

Якщо після такого аналізу визначимо, що всі три умови виконуються одночасно, то операція є контрольованою і про неї потрібно звітувати.

Строки звітування див. тут>> 

Алгоритм складання звіту  та практичні поради – див. статтю «Звіт про КО-2023» ДК №37/2024.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»