• Посилання скопійовано

Чи відображати в декларації відшкодування втрат за фактичне землекористування?

Підприємство 16.11.2023 р. уклало з міськрадою договір оренди землі та окремо договір про відшкодування втрат від недоотримання коштів за фактичне землекористування за період 23.08 – 23.11.2023 р. Обидва договори набрали чинності 16.11.2023 р. Як заповнити декларацію з плати за землю? Чи відображати в декларації відшкодування втрат?

З якої дати сплачувати орендну плату?

Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цих прав (ст. 125 ЗКУ). Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону про держреєстрацію (ст. 126 ЗКУ).

Орендар земельної ділянки зобов’язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди (ст. 25 Закону про оренду землі).

Відповідно до пп. 15 п. 196 Порядку №1051 (Порядок ведення Держкадастру), на офіційному веб-сайті Держгеокадастру за допомогою технологічних та програмних засобів Держкадастру оприлюднюються відомості Державного земельного кадастру, зокрема, про державну реєстрацію права оренди (суборенди) земельною ділянкою.

З наведеного випливає, що орендна плата сплачується орендарем з дня державної реєстрації права оренди земельної ділянки, якщо інше не встановлено умовами договору.

Так само консультує ДПС тут.

Тож якщо в даній ситуації договором оренди встановлено, що він набуває чинності 16.11.2023 р., на наш погляд, з цієї дати слід розраховувати і сплачувати орендну плату, навіть якщо право оренди ще не зареєстровано.

 

Як заповнити декларацію з плати за землю?

Особливості заповнення декларації у разі укладання нового договору оренди посеред року наведені тут.

Декларація подається протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (див. пп. 286.4 ПКУ). В розглядуваній ситуації до 20 грудня 2023 року включно.

Якщо підприємство не має інших земельних ділянок і укладає вперше протягом року договір оренди, то подається звітна декларація за 2023 рік. Якщо ж підприємство має інші земельні ділянки і подавало звітну декларацію на 2023 рік раніше, воно подає уточнюючу декларацію.

Платники плати за землю наведені в ст. 269 ПКУ.

Там, серед іншого, є платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди (див. пп. 269.1.2 ПКУ).

Відповідно до пп. 288.1 ПКУ підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Таким чином, в декларації відображається тільки орендна плата, яка нараховується починаючи з 16.11.2023 р. Втрати від недоотримання коштів за фактичне землекористування в декларації не відображаються.

 

Плата за період 16.11 – 23.11.2023 р.

Із запитання випливає, що підприємство за цей період одночасно має сплатити як орендну плату за договором оренди, так і відшкодування втрат від недоотримання коштів за фактичне землекористування.

На наш погляд, це може бути помилкою, допущеною під час укладення договору на відшкодування втрат. Адже фактично таких втрат не було, тому що підприємство вже з 16.11.2023 р. сплачує оренду плату.

Але узгодити це питання сторони можуть тільки через внесення змін до договору на відшкодування втрат. Якщо узгодження не буде, на наш погляд, доведеться відшкодовувати втрати за цей період.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Звітність

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Звітність»