Суб’єкт господарювання, що здійснює видобування підземних вод (прісні або мінеральні), є платником рентної плати:
- відповідно до пп. 251.1.1 ПКУ – за користування надрами для видобування корисних копалин (додаток 1 до декларації з рентної плати);
- відповідно до пп. 255.1 ПКУ – за спеціальне використання води (додаток 5 до декларації з рентної плати).
Згідно з пп. 252.6 ПКУ базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у звітному періоді підземних вод. Далі, за пп. 252.7 ПКУ така вартість обчислюється за більшою з таких її величин:
- за фактичними цінами реалізації підземних вод;
- за розрахунковою вартістю підземних вод.
Якщо підприємство використовує воду для власних потреб, воно може визначити тільки розрахункову вартість видобутої підземної води, адже в нього немає реалізації підземних вод.
Відповідно до пп. 252.16 ПКУ розрахункова вартість одиниці підземних вод (Цр) обчислюється за такою формулою:
Цр = [Вмп + (Вмп х Крмпе)] / Vмп,
де:
- Вмп - витрати, обчислені згідно з пп. 252.11 - 252.15 ПКУ (у гривнях);
- Крмпе - коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства у розмірі 0,20, крім випадків, коли більша величина такого коефіцієнта затверджена в техніко-економічних розрахунках матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин ділянки надр, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр (десятковий дріб) при встановленні кондицій на мінеральну сировину об’єкта (ділянки) надр;
- Vмп - обсяг (кількість) товарної продукції гірничого підприємства - видобутих корисних копалин (мінеральної сировини), що видобута за податковий (звітний) період.
Результат обчислення за цією формулою відображається у рядку 10.2 додатку 1 до декларації з рентної плати.
Порядок визначення витрат встановлений пп. 252.11 - 252.15 ПКУ, де перераховані такі витрати, як:
- матеріальні витрати
- витрати з оплати праці
- витрати з ремонту основних засобів
- інші витрати
- сума нарахованої амортизації тощо.
Всі ці витрати визначаються за правилами бухобліку та мають стосуватися тільки самої водної свердловини – тобто скільки фактично було понесено витрат на утримання та обслуговування свердловини за звітний період. Підприємство обліковує такі витрати згідно вимог НП(С)БО та його облікової політики. По суті, задача полягає тільки в тому, щоб виокремити в бухобліку витрати на утримання та обслуговування саме водної свердловинита відобразити їх у рядках 10.2.1 – 10.2.6 додатка 1 до декларації з рентної плати.
Наприклад, у звітному періоді було проведено обслуговування (потоний ремонт тощо) свердловини власними силами, за це працівникам була нарахована заробітна плата, витрачені матеріали. Сума такої зарплати разом з ЄСВ на неї, вартість матеріальних витрат прямо стосуються утримання свердловини і будуть включені до розрахунку рентної плати у цьому періоді в повній сумі. Пропорційно сюди також відноситься амортизація ОЗзагальновиробничого призначення, що задіяні в обслуговуванні та утриманні свердловини. Амортизація самої свердловини враховується повністю. І так далі, пропорційно або прямо за кожною статею визначається сума витрат, понесених на утримання свердловини.
Витрати на виробництво тваринницької продукції не враховуються для розрахунку рентної плати за видобування води, тому що це витрати на виробництво продукції, а не на видобування води.
Нам не вдалося знайти конкретні рекомендації від ДПС щодо такого розрахунку, тому ми виклали наше бачення цієї ситуації. Також рекомендуємо звернутися за наданням ІПК до податківців.
У 2023 році застосовується коефіцієнт рентабельності 0,20 відповідно до пп. 262.16 ПКУ.
Коригуючі коефіцієнти при видобуванні підземних вод не передбачені пп. 252.22 ПКУ.
***
У рядку 8 додатку 5 до декларації з рентної плати зазначається обсяг використаної води, визначеної за кодом типу водного об'єкта, який враховується при визначенні податкового зобов'язання з рентної плати з початку року.
У рядку 9 додатку 1 до декларації з рентної плати зазначається обсяг видобутої корисної копалини.
Оскільки в даному випадку вся видобута вода є використаною (адже видобуту воду вже не можна повернути назад у надра), то ці показники повинні збігатися.
***
Додатково читайте:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити