Якщо нерезидент тільки відкрив рахунок в Україні і не створював постійного представництва
Якщо нерезиденти відкривають рахунки в банках України, вони повинні стати на податковий облік згідно з пп. 64.5 ПКУ. Детально про це ми писали тут.
Але крім загальної постановки на податковий облік вони додатково можуть реєструватися платниками податку на прибуток. Це відбувається, якщо нерезидент створює на території України постійне представництво, через яке здійснює господарську діяльність (див. пп. 133.2.2, пп. 133.3 ПКУ).
Якщо ж постійне представництво не створюється, то підстав для реєстрації платником податку на прибуток немає. В такому разі доходи, які нерезидент отримує на території України, оподатковуються згідно з пп. 141.4 ПКУ податком на доходи нерезидента (так званий податок на репатріацію). До таких оподатковуваних доходів відносяться і дивіденди, проценти. Тіло кредиту до таких доходів не відноситься. Тому тіло кредиту не оподатковується.
Податки з дивідендів, відсотків в такій ситуації утримує підприємство – резидент України, яке виплачує такі доходи. Про особливості стягнення такого податку, а також застосування міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування можна почитати тут, тут.
Нерезидент в цій ситуації не подає якусь окрему звітність в Україні, в тому числі не подає декларацію з податку на прибуток, адже він не є платником цього податку.
Якщо нерезидент створив на території України постійне представництво
В такому разі з наведених вище підстав, окрім загальної постановки на податковий облік за місцезнаходженням представництва, нерезидент має зареєструватися платником податку на прибуток.
Відповідно до пп. 141.4.7 ПКУ суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке постійне представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента.
Причому згідно з останнім реченням абз. 1 пп. 141.4.2 ПКУ, якщо доходи, наведені в пп. 141.4.1 ПКУ (в тому числі дивіденди, проценти) отримуються через постійні представництва нерезидента, податок на репатріацію не утримується.
По суті такі доходи повинні оподатковуватися податком на прибуток. І саме за такими доходами нерезиденту потрібно подавати декларацію з податку на прибуток. Якщо доходи отримані в 2022 році, подається декларація за 2022 рік.
Про особливості оподаткування нерезидентів податком на прибуток можна почитати, приміром, тут, тут та тут.
Якщо нерезидент купує облігації української компанії
Нерезидент повинен стати як на загальний податковий облік, так і зареєструватися платником податку на прибуток, якщо набуває право власності на інвестиційний актив, визначений абз. 3-6 пп. "е" пп.141.4.1 ПКУ, у іншого нерезидента, який не має постійного представництва в Україні, і визначити податок на прибуток з таких операцій (див. абз. 8 пп. 141.4.2 ПКУ).
У абзаці третьому наведено такі інвестиційні активи:
- акції, корпоративні права, частки в іноземних компаніях, організаціях, утворених відповідно до законодавства інших держав (іноземні юридичні особи).
У абзаці шостому:
- акції, корпоративні права у статутному капіталі юридичної особи - резидента України.
Як бачимо, про облігації тут мова не йде. Тому з придбаних облігацій нерезидент не сплачує податок і не подає декларацію з податку на прибуток.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити