Відповідно до п. 64.6 ПКУ договори про спільну діяльність на території України без створення юросіб повинні перебувати на обліку у контролюючих органах і на них поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені ПКУ. Водночас, у ДФС не обліковуються договори про спільну діяльність, на які не поширюються особливості податкового обліку та оподаткування спільної діяльності, визначені ПКУ. Кожен учасник таких договорів перебуває на обліку у контролюючих органах та виконує обов’язки платника податків самостійно.
Якщо дві чи більше особи здійснюють спільну діяльність без створення юрособи, то вони вважаються окремою особою для цілей оподаткування ПДВ у межах такої діяльності (пп. «ґ» пп. 14.1.139 ПКУ).
З 01.01.2015 р. договори про спільну діяльність без створення юрособи було виключено з переліку платників податку на прибуток. Відповідальність за своєчасний та повний облік фінрезультатів спільної діяльності з метою оподаткування податком на прибуток покладено на кожного з учасників такої діяльності без створення юрособи. Тому для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток враховуються дані бухобліку та фінзвітності щодо доходів, витрат та фінрезультату до оподаткування всіх учасників спільної діяльності (абз. 1 п. 44.2 ПКУ).
Бухоблік спільної господарської діяльності без створення юрособи веде оператор спільної діяльності окремо від результатів власної госпдіяльності і складає окремий баланс та відповідні форми фінзвітності спільної діяльності без створення юрособи (п. 19 П(С)БО 12). Разом з цим чинним законодавством не передбачено надання такої фінансової звітності оператора спільної діяльності до органів статистки та фіскальної служби.
Кожний учасник відображає у складі інших операційних доходів та інших операційних витрат свою частку учасника в доходах і витратах спільної діяльності без створення юрособи.
Усе про бланки і звітність –
у вашій поштовій скриньці!
Нова тематична розсилка від редакції. Ви точно нічого не пропустите
ПідписатисьХочете подивитись, як це виглядає?
Відповідно до п. 19 та п. 20 П(С)БО 12 кожний учасник спільної діяльності без створення юрособи відображає розгорнуто у своїх облікових регістрах (на окремих рахунках аналітичного обліку) й у фінзвітності частку спільних доходів і частку спільних витрат, набутих в ході спільної діяльності, а не частку набутого спільного прибутку чи спільно понесеного збитку.
На підставі даних окремого бухобліку та звіту про фінрезультати оператора спільної діяльності частка кожного учасника у спільних доходах відображається на рахунку 719 «Інші операційні доходи», частка в спільних витратах — на рахунку 949 «Інші операційні витрати».
Фінрезультат кожного учасника, що включає прибуток від спільної діяльності, буде перенесено учасниками до своїх декларацій з податку на прибуток у складі загального фінрезультату від усіх видів господарської діяльності.
Нормами ПКУ не передбачено складання оператором спільної діяльності окремої декларації з податку на прибуток та коригування фінрезультату до оподаткування.
Справляння ПДВ за договором про спільну діяльність здйснюється у загальному порядку, але окремо від операцій учасників договору. Облік ПДВ в межах договору про спільну діяльність здійснюється відповідальною особою.
Передача результатів виконаних робіт, наданих послуг платнику податку, уповноваженому згідно з договором вести облік результатів спільної діяльності без утворення юрособи, їх повернення таким платником податку після закінчення спільної діяльності та передача (внесення) виконаних робіт, наданих послуг як вклад у спільну діяльність без утворення юридичної особи, а також повернення послуг, з метою оподаткування ПДВ вважаються операціями з постачання послуг (пп. 14.1.185 ПКУ).
При здійсненні спільної (сумісної) діяльності передача товарів (робіт, послуг) на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, вважається постачанням таких товарів (робіт, послуг) (пп. 196.1.7 ПКУ). Отже, операції з передачі товарів/послуг на окремий баланс платника податку, уповноваженого договором вести облік результатів такої спільної діяльності, а також їх повернення є об’єктом оподаткування ПДВ.
При цьому особа — учасник спільної діяльності — платник ПДВ, яка передає до спільної діяльності активи, має визначити податкові зобов’язання з ПДВ. Якщо передача здійснюється учасником, який не є платником ПДВ, то такі зобов’язання не нараховуються та право на податковий кредит у особи — платника ПДВ, уповноваженої вести облік такої діяльності, не виникає.
Таким чином, склад звітності буде таким:
- податкові декларації з ПДВ – кожний учасник подає декларацію за своїми операціями, а також відповідальна особа подає окрему декларацію з ПДВ за договором спільної діяльності;
- фінансову звітність та декларації з податку на прибуток складає та подає кожний учасник індивідуально, при цьому доходи і витрати спільної діяльності розподіляються між учасниками та відображаються в їхньому обліку. Окремі звіти за договором про спільну діяльність не подаються.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити