Для введення в експлуатацію ОЗ передбачено типову форму акта №ОЗ-1, а для списання ОЗ - акт списання основних засобів за формою №ОЗ-3. Для списання автотранспортних засобів передбачено типову форму акта №ОЗ-4. Всі ці форми затверджені Наказом Мінстату від 29.12.1995 р. №352.
Ці форми передбачають підписання їх комісією та затвердження керівником підприємства. Але якщо на підприємстві працює лише керівник, створити комісію немає можливості. В цьому разі можна скористатися правом на розроблення власних форм первинних документів відповідно до ст. 9 Закону про бухоблік.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік первинні документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити:
- назву документа (форми) – в даному випадку це може бути "Акт введення в експлуатацію основних засобів" або "Акт списання основних засобів";
- дату складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції – тут слід навести опис основних засобів, щодо яких складається документ, встановити всі необхідні параметри обліку: призначення (об’єкт ОЗ буде використовуватись для виробничих, загальновиробничих, адміністративних, збутових чи інших господарських цілей, чи це буде невиробничий об’єкт ОЗ), очікуваний строк корисного використання, метод нарахування амортизації, ліквідаційна вартість тощо;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення – тут можливо буде вказати лише посаду директора – адже крім нього на підприємстві більше працівників немає;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції – тобто, підпис директора та його розшифрування – прізвище та ініціали. Звертаємо увагу, що згідно з п. 5.23 ДСТУ 4163-2003 "Вимоги до оформлювання документів" реквізит "підпис" складається з назви посади особи, яка підписує документ (повної, якщо документ надруковано не на бланку, скороченої - на документі, надрукованому на бланку), особистого підпису, ініціалу(-ів) і прізвища. Отже, після особистого підпису директора слід зазначати його прізвище та ініціали.
Аналогічні вимоги до первинних документів містяться в п. 2.4 Положення №88.
Отже, підприємство може розробити власну форму первинних документів для введення в експлуатацію та списання основних засобів, у яких буде міститися лише підпис директора як особи, яка відповідальна за здійснення господарської операції і правильність її оформлення. Створювати комісію лише для того, щоб застосувати типові форми документів, немає необхідності.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити