• Посилання скопійовано

Первісна вартість імпортного товару: якими первинними документами підтвердити?

Якими первинними документами підтверджується первісна вартість імпортованого товару?

Українське підприємство, яке планує придбати товар у нерезидента, укладає з ним зовнішньоекономічний договір (контракт), у якому слід визначити порядок постачання, номенклатуру товарів, ціни, порядок розрахунків, реквізити сторін тощо. Такий договір укладається у простій письмовій формі, якщо інше не передбачене міжнародним договором України чи законом (ст. 6 Закону про зовнішньоекономічну діяльність). Окрім договору з нерезидентом, потрібно оформити й інші документи, які підтверджують факт передачі товару від постачальника отримувачу (акт приймання-передачі, інвойс тощо). 

Імпортні операції, які здійснюються на умовах відстрочення поставки (коли спочатку перераховується передоплата нерезиденту, а потім нерезидент поставляє оплачений товар), підлягають державному контролю. Згідно зі ст. 2 Закону №185 зазначені операції мають бути завершені протягом 180 к. д. з моменту здійснення передплати на користь нерезидента. Протягом цього строку передоплачений товар має бути ввезений в Україну або нерезидент має повернути сплачені  кошти. 

Згідно із п. 3.3 Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями, затвердженої постановою Правління НБУ від 24.03.99 р. №136, банк знімає з контролю операцію резидента в разі імпорту товару з увезенням його на територію України:

  • після отримання інформації про цю операцію в реєстрі митних декларацій (типу IM-40 "Імпорт", IM-41 "Реімпорт", IM-72 "Безмитна торгівля", IM-75 "Відмова на користь держави", IM-76 "Знищення або руйнування") - якщо для митного оформлення продукції використовується МД;
  • пред’явлення резидентом документа (крім МД), який використовується для митного оформлення продукції, – якщо для митного оформлення продукції не використовується МД;
  • пред’явлення резидентом акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, який згідно з умовами договору засвідчує виконання нерезидентом робіт, надання послуг, передачу прав інтелектуальної власності та інших немайнових прав, призначених для продажу (оплатної передачі), – в інших випадках.

Отже, придбання товару може підтверджуватися рахунком (інвойсом), актом приймання-передачі, іншим документом, передбаченим ЗЕД-контрактом (зокрема, накладною).

Збільшення вартості товару за рахунок його транспортування та оплати брокерських послуг підтверджується відповідними актами. 

Копії первинних документів до обліку не приймаються.

Таким чином, за даними різних документів, в бухобліку сформується первісна вартість імпортованого товару. Загальний зведений документ, в якому формується така собіварість, оформлювати не потрібно.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення ТТН при поставці товару постачальником продавця безпосередньо покупцю
    Підприємство уклалл договір поставки з покупцем, де вказано адресу доставки "Точка А". Також уклало договір з постачальником цього товару з умовою поставки товару в "Точку А". В місці поставки підприємство одразу передає товар покупцеві. Постачальник виписав та передав ТТН та видаткову накладну, де підприємство є отримувачем товару і місце поставки "Точка А". Підприємство теж виписує видаткову накладну цією ж датою та передає покупцю. Чи потрібно виписувати на покупця ТТН?
    Сьогодні 17:1016
  • Оренда вантажних автомобілів з екіпажем: документи, медогляди та графік роботи водіїв ФОП
    ФОП ІІІ групи (неплатник ПДВ), який орендує вантажні автомобілі та має найманих водіїв, укладає договори оренди транспортного засобу з екіпажем. Які первинні документи він зобов'язаний оформлювати? Хто та як проводить медичні огляди водіїв? Як встановлюється графік роботи водіїв, зокрема, при відрядженнях та відмінностях у графіках із замовником?
    21.05.2025255
  • Який код за КАТОТТГ зазначається у рядку 8 основної частини загальної декларації платника ЄП IV групи?
    При поданні загальної, нової загальної або уточнюючої загальної Декларації у рядку 8 її основної частини заповнюється код адміністративно-територіальної одиниці за місцезнаходженням платника за КАТОТТГ (основним місцем обліку)
    19.05.202515
  • Коли визнавати дохід при доставці товару через поштомат?
    ТОВ (загальна система) займається інтернет-торгівлею. Клієнт здійснює передоплату за товар і отримує його в поштоматі. ТОВ також надає чек РРО. Нова пошта надає реєстр, в якому зазначено «отримано», але, наприклад, клієнт говорить «не отримував товар». Який первинний документ повинен підтверджувати отримання клієнтом товару? Як визнати дохід за даною операцією?
    19.05.2025573
  • Як заповнити в ТТН кількість вантажу та масу брутто при перевезенні добрив в автоцистерні наливом?
    ТОВ продало добрива в кількості 5т покупцю з доставкою. Доставка здійснювалася автоцистерною. В ТТН в 6 графі "Кількість місць", яку інформацію потрібно вказати? А також графа 11 "Маса брутто" повинна співпадати з інформацією на 1 сторінці ТТН (відомості про транспортний засіб)?
    16.05.202526