• Посилання скопійовано

Акти наданих послуг мають складатись з врахуванням специфіки діяльності юрособи

Юрособа надає послуги щомісяця на підставі договорів, в яких зазначено, що "за відсутності претензій у сторін послуги є наданими". Щомісяця складається близько 800 актів наданих послуг за кожним договором. Чи можна на підставі договору не складати акт про надання послуги? Чи не буде проблем з ДПІ?

Відповідно до ч. 1 ст. 901 ЦКУ за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. 

При цьому, глава 63 «Послуги. Загальні положення» ЦКУ не вказує на те, яким документом та якого змісту слід оформити результати таких наданих послуг (виконаних робіт) і факт їх приймання замовником.

Відповідно до ч. 1 ст. 526 ЦКУ зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Таким чином, якщо договором надання послуг передбачено саме складення акту за результатами наданих послуг, то сторони не можуть відходити від положень договору. Якщо ж договором це не передбачено, при цьому зазначено, що при відсутності претензій сторін договору послуга вважається наданою, і зазначено порядок пред’явлення таких претензій, зобов’язання отримувача оплатити ці послуги виникатиме не на підставі акту, а за умовами договору. 

Водночас, слід звернути увагу, що такий документ як акт наданих послуг (виконаних робіт) є первинним документом для відображення результатів госпоперації у бухгалтерському та податковому обліку. Нагадаємо, цей документ має містити всі вимоги, як визнані обов'язковими ст. 9 Закону про бухоблік. Але на сьогодні типової форми такого первинного документу як акт приймання-передачі наданих послуг не існує. Отже, сторони складають його у довільній формі, дотримуючись при цьому головного правила: зазначення в цьому документі обов’язкових реквізитів первинного документа, а також даних, які передбачені умовами договору. 

Іноді в договорах передбачаються такі форми актів як акт-рахунок (рахунок-фактура). В даному документі одразу зазначається сума до оплати (якщо є можливість визначити оплату наперед або авансом/передоплатою, особливо це для постійних послуг — мобільного зв'язку, інтернету тощо), а також всі відомості, притаманні акту (дані про факт надання послуг в певному обсязі або за певний період). 

Зазначимо, що податківці та фахівці Мінфіну весь час надають суперечливі роз’яснення щодо можливості заміни акту рахунком-фактурою. Тому, якщо це передбачено договором,  рахунок та акт можуть надсилатись одночасно й, при цьому, друкуватись разом на одному аркуші паперу та розділятись лінією відрізу. Акт підписаний виконавцем не повертається останньому, а залишається у замовника. В результаті обидві сторони договору отримують акт з підписами обох сторін, який відображається в бухгалтерському та податковому обліку. 

В ситуації, коли актів складається велика кількість та не завжди є можливість отримати підписаний від замовника акт назад, то в таких актах чи рахунках-актах сторони вказують, що акт складається у двох (можливо - трьох) примірниках, один з яких залишається у виконавця, а другий (чи решта два) направляються замовнику. І у разі неповернення акту з підписом та печаткою замовника, послуги (роботи) вважаються прийнятими без зауважень та у повному обсязі. В такому разі, з юридичної точки зору, з таким договором і наданням послуг за ним все буде гаразд. Однак відсутність акту з підписом з боку замовника може спричинити проблеми при податковій перевірці, адже підписи обох сторін, які складають первинний документ, є обов’язковими реквізитами акту як первинного документу.  

Щодо судової практики, то у подібних випадках, суди (ухвала ВАСУ від 05.07.2016 р. № К/800/51113/15) дотримуються позиції, що документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися фіскальними органами під час перевірок з урахуванням специфіки кожної господарської операції: умов перевезення, зберігання товарів, зміст послуг, що надають тощо. При цьому, наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки чи неточності у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податку у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Канарьова Наталія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Що робити, якщо перевізник на заміну CMR надав етикетку?
    Підприємство від перевізника отримало транспортну етикетку на міжнародне перевезення, а не CMR. В етикетці зазначено вантаж, маршрут та немає печатки перевізника. Чи достатньо такої етикетки для документального підтвердження міжнародного перевезення вантажу?
    16.02.2024284
  • Винаймання будинку у фізособи для проживання у відрядженні: підтвердні документи
    Працівники, перебуваючи у довготривалому відрядженні, орендують будинок для проживання у приватної особи (не готель, не ФОП). Які необхідно отримати документи, що підтвердять факт проживання?
    14.02.2024562
  • Оформлення CMR при мультимодальних перевезеннях
    ФОП-перевізник отримав від замовника вантаж із залізничного вагону у Львові і перевіз до Житомира. Вантаж розмитнюватиметься у Києві. Замовник оформив перевезення CMR, а не ТТН, де завантаження і розвантаження в Україні. На його погляд, це мультимодальне перевезення, яке оформляється CMR, а не ТТН. Це правильно? Як оформляти CMR?
    13.02.202484
  • Виправлення помилок в первинних документах, створених в паперовій формі
    Благодійна організація надала благодійну допомогу (генератори) бюджетній установі. В акті приймання-передачі виявлено невідповідність, зокрема, неправильно вказано ціну. Бюджетна установа вже відзвітувала. Як виправити помилку в первинному документі? Які дані відобразити у звіті: з урахуванням виявленої помилки чи без?
    31.01.2024104
  • Starlink для військового підрозділу: документальне оформлення
    Для працівника, який воює, і його підрозділу компанія придбала систему Starlink. Як документально правильно оформити передачу і передати право користування (щомісячна абонплата за користування системи)?
    25.10.2023122