• Посилання скопійовано

Товарно-транспортна накладна: заповнення в окремих випадках

Підприємство-посередник А купує у постачальника Б товар і зразу продає його покупцю В. У посередника А немає своїх складських приміщень. Тому товар перевозиться зразу від постачальника Б до покупця В. Видаткові накладні оформляються окремо. Послуги з перевезення замовляє і оплачує А. Як правильно оформити ТТН?

Поточна форма ТТН, яка заповнюється при перевезенні товарів автомобільним транспортом, затверджена наказом Міністерства інфраструктури України від 05.12.2013 №983. В цій формі проставляються реквізити і підписи представників Вантажовідправника, Перевізника, Вантажоодержувача. Крім того, в ній зазначається Замовник перевезення, яким, звісно, може бути як Вантажовідправник, так і Вантажоодержувач. 


Згідно із п. 10.6 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, після  укладення  договору   на перевезення Перевізник  має  право відмовитись  від  приймання  вантажу для перевезення, якщо Замовником не підготовлено вантаж чи  необхідні товарно-транспортні документи або без  попереднього  узгодження з Перевізником змінені реквізити цих документів. Отже, ці правила покладають обов’язок підготування (виписки) ТТН для такого перевезення саме на Замовника (аналогічна норма міститься в п. 11.4 Правил). А вже він вирішує питання, хто саме оформить цю ТТН в разі, якщо товар буде відвантажено не з його складу, а зі складу продавця. В будь-якому разі, оскільки товар спочатку придбавається у продавця (про що є відповідна видаткова накладна), то Вантажовідправником і Замовником в цій ситуації буде одна і та сама особа (у вашому випадку Підприємство А). Саме це підприємство (через уповноважену керівником особу) має завірити в ТТН факт здачі товару на перевезення (див. п. 10.8-10.9 Правил). Інші деталі оформлення ТТН в цьому випадку ви теж можете знайти в згаданих Правилах. 

 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Бикова Ганна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Облік та звітність/Первинні документи, типові форми

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «Первинні документи, типові форми»

  • Оформлення послуг спецтехніки та списання палива у 2025 році
    Якими первинними документами у 2025 році необхідно оформлювати надання послуг спецтехніки (екскаватор, гідромолот)? Який документ є підставою для списання палива, використаного такою технікою, і які особливості його заповнення?
    23.06.2025833
  • Оформлення ТТН при доставці товару постачальником та через «Нову пошту»
    Чи необхідно вимагати товарно-транспортну накладну від постачальника у двох випадках: 1) коли постачальник доставляє товар на склад власним транспортом за свій рахунок; 2) коли товар доставляється кур'єрською службою «Нова пошта», з якою є договір і ми отримуємо щомісячні акти з переліком наданих послуг?
    19.06.20251652
  • Нюанси підтвердження поставки через «Нову пошту»
    Чи є видаткова накладна, підписана лише продавцем, та експрес-накладна "Нової пошти" достатнім підтвердженням продажу товару, зокрема, отримання його покупцем, для цілей податкового обліку? Які податкові наслідки відсутності накладної, підписаної покупцем?
    17.06.2025546
  • Заповнення ваги в ТТН для вантажу з великою номенклатурою: правила та наслідки
    Чи обов'язково у товарно-транспортній накладній заповнювати вагу брутто для кожної номенклатурної позиції, якщо їхня кількість значна (50-100 позицій запчастин)? Чи достатньо вказати лише загальну вагу? Які можуть бути наслідки за порушення?
    12.06.2025135
  • Порядок підписання ТТН: вантажовідправник та фактичне місце відвантаження
    Товар відвантажується зі складу іншої компанії (відповідальне зберігання). У ТТН вантажовідправником зазначено компанію-зберігача, але підпис ставить представник власника товару, який фактично здійснює відвантаження. Наскільки коректним є таке оформлення товаросупровідного документа і які податкові ризики це може створювати для сторін?
    11.06.20258702