Щодо того, хто виписує ТТН, зазначимо, що Закон "Про автомобільний транспорт" №2344 чітко визначає, що обов'язок із оформлення ТТН покладається виключно на вантажовідправника.
Це прописано у визначенні вантажовідправника (ст. 1), а також у ч. 3 ст. 48 і ч. 2 ст. 51-1 Закону №2344.
Вантажовідправник - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка надає перевізнику вантаж для перевезення та вносить відповідні відомості до товарно-транспортної накладної або іншого визначеного законодавством документа на вантаж (див. ст. 1 Закону). Причому якщо замовник перевезення і вантажовідправник різні особи, то ТТН має виписувати саме вантажовідправник, а не замовник (див. тут).
Тож якщо постачальник надає перевізнику вантаж для перевезення, він зобов’язаний виписати ТТН.
Далі розберемося, яка відповідальність для вантажовідправника за відмову виписати ТТН. Зазначимо, що чинне законодавство України, зокрема, Кодекс України про адміністративні правопорушення (КУпАП) та Закон України "Про автомобільний транспорт", не встановлює прямої адміністративної або фінансової відповідальності саме для вантажовідправника (замовника) за сам факт відмови виписати ТТН на вантаж.
Разом з тим, можуть наставати договірні наслідки, передбачені договором між постачальником і покупцем.
Відмова вантажовідправника виписати ТТН є фактично невиконанням ним обов'язку, що випливає з норм Закону, Правил №363 та умов договору постачання чи перевезення (якщо такий укладався). Це може призвести до:
- Відмови перевізника від надання послуг перевезення.
- Пред'явлення перевізником вантажовідправнику претензій щодо відшкодування збитків, пов'язаних із простоєм транспорту або зривом перевезення.
- Відмови вантажоодержувача приймати вантаж без належного документального супроводу.
Тепер щодо відповідальності для перевізника за перевезення вантажу без ТТН. Зазначимо, що покупець може бути і перевізником, якщо перевозить придбаний товар власним транспортом.
Водій перевізника не має права здійснювати перевезення вантажу без оформленої належним чином ТТН (згідно зі ст. 48 Закону "Про автомобільний транспорт"). Здійснення перевезення без ТТН є порушенням для перевізника, за яке передбачена відповідальність згідно зі ст. 60 Закону "Про автомобільний транспорт" (штраф за перевезення вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений законодавством, до яких відноситься ТТН) – 1 000 НМДГ (17 000 грн.). Тому перевізник має повне право відмовитися від перевезення вантажу, якщо вантажовідправник не надав оформлену ТТН.
Відповідальність для покупця (вантажоодержувача)
Відсутність ТТН може створити проблеми для вантажоодержувача під час податкових перевірок при підтвердженні реальності господарської операції з придбання товарів та обґрунтуванні витрат/податкового кредиту з ПДВ, пов'язаних з таким придбанням та/або перевезенням (див. приміром, тут, тут, тут).
Висновок:
- Прямих штрафів для вантажовідправника за відмову виписати ТТН законодавством не передбачено;
- Відмова є порушенням Правил №363 та Закону "Про автомобільний транспорт";
- Це унеможливлює законне перевезення для перевізника;
- Може спричинити договірні спори та фінансові втрати (відшкодування збитків перевізнику);
- Створює ризики для вантажоодержувача в податковому обліку;
- Перевізник має право відмовитись від перевезення без належно оформленої ТТН.
Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!
Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!
Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.
Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.
Зареєструватись